رپورتاژ

ایمپلنت کامل فک پایین به روش all on 4

افراد زیادی در جامعه هستند که به دلیل از دست دادن دندان های طبیعی خود دچار مشکلاتی از قبیل کاهش اعتماد به نفس برای لبخند زدن صحبت کردن، و همچنین اختلالاتی برای خوردن و جویدن غذا شده اند. بی دندان مشکلات فراوانی را با خود به همراه می آورد که اولین آن ها از بین بردن و بهم ریختن طرح لبخند فرد می باشد.

از گذشته تا به امروز افرادی که دندان های خود را از دست می دادند دچار دغدغه درمان این مشکل  می شدند، اما در حال حاضر دیگر نیاز به نگرانی و داشتن دغدغه نیست زیرا با ایمپلنت دندان می توان مشکل بی دندانی را درمان کرد و این روش درمانی  بهترین روش رفع بی دندان است. زیرا هم درمانی ثابت می باشد و هم دارای طول عمر بالا می باشد به طوری که در برخی موارد وابسته به برخی شرایط این درمان مادام العمر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روشی درمانی برای درمان بی دندانی است که از چند قسمت تشکیل شده است، این درمان تحت یک عمل جراحی تهاجمی انجام می شود.

در این عمل جراحی لثه را در ناحیه ای که نیاز به کاشت ایمپلنت دارد برش می دهند تا استخوان فک نمایاین شود سپس با استفاده از ابزار مخصوص دندان پزشکی، پزشک جراح استخوان فک بیمار را سوراخ کرده و پایه ایمپلنت را که عموما از جنس تیتانیوم است درون استخوان فک قرار می دهد و لثه را اطراف آن بخیه می کند تا استخوان فک به خوبی با پایه ایمپلنت جوش بخورد.

پایه ایمپلنت ها را از این جهت که با بدن بیمار سازگار باشد و بدن انسان نسبت به آن واکنش نشان ندهد از جنس تیتانیوم تولید می کنند. جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک بین 3 الی 6 ماه زمان می برد و در صورت بهبودی کامل تاج اصلی دندان را روی پایه ایمپلنت قرار می دهند و پایه ایمپلنت است که تاج دندان را ثابت و مستحکم نگه می دارد.

در واقع پایه ایمپلنت همانند ریشه دندان عمل می کند و عمل کرد ریشه دندان را شبیه سازی می کند. برای جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت نیاز است استخوان فک بیمار دارای تراکم کافی باشد و در صورتی که استخوان فک بیمار تحلیل رفته باشد ابتدا عمل پیوند استخوان را انجام می دهند.

عمل پیوند استخوان به این صورت است که لثه را برش می دهند و سپس مواد پیوند استخوان را روی استخوان فک قرار می دهند، روی آن را می پوشانند و لثه را بخیه  می زنند و بین 3 الی 6 ماه زمان نیاز است تا استخوان فک ترمیم شود بیمار طی این مدت باید مرتبا مورد معاینه پزشک قرار گیرد تا بلا فاصله پس از بهبودی پیش از آن که استخوان فک مجددا دچار تحلیل شود کاشت ایمپلنت را انجام دهند.

در این میان نیز بیمارانی هستند که تعداد زیادی از دندان های فک پایین خود و یا همه دندان های فک پایین خود را از دست داده اند. این بیماران نیز می توانند با استفاده از کاشت ایمپلنت دندان، بی دندان خود،  عملکرد و کارایی دندان های از دست رفته خود را ترمیم کنند.

در این روش درمانی ایمپلنت دندان به روش آل آن 4 انجام می شود که دارای آسیب کمتری می باشد و همچنین طول درمان کوتاه تر و درصد موفقیت در مان بالا تری را دارد، علاوه بر تمامی این مباحث هزینه ایمپلنت درمان نیز یکی از مهم ترین عوامل است که در این روش درمان از هزینه کم تری بر خوردار است زیرا از پایه های ایمپلنت کم تری استفاده می شود.

درمان کامل ایمپلنت فک پایین به روش all on 4

در این روش برای درمان یک قوس کامل فک پایین از 4 پایه ایمپلنت استفاده می شود، علاوه بر آن در این روش کاشت عموما نیاز به پیوند استخوان فک نیست و پزشک پس از معاینه دقیق بیمار با استفاده از عکس های رادیوگرافی و تصویر برداری های سه بعدی جایگاه پایه ایمپلنت را مشخص می کند.

طی عمل جراحی همان طور که قبل تر در همین مقاله توضیح دادیم پایه های ایمپلنت را درون استخوان فک بیمار قرار می دهند تا طی مرور زمان و با رعایت نکات مراقبتی پایه های ایمپلنت مستحکم و ثابت شوند. پس از این که این پایه های ایمپلنت مستحکم و ثابت شدند تاج دندان ها را با استفاده از بریج روی پایه ایمپلنت قرار می دهند و به پایه ایمپلنت متصل می کنند تا مستحکم شود.

عوامل موثر بر موفقیت کاشت ایمپلنت کامل فک پایین

  • از مهم ترین عوامل موفقیت بر درمان ایمپلنت کامل فک پایین انتخاب پزشک ماهر است، هر چه تخصص و مهارت دندان پزشک بیشتر باشد توانایی ایشان برای طراحی و اجرای نقشه درمان ایمپلنت کامل فک پایین بیشتر است از همین جهت طول درمان ایمپلنت فک پایین کاهش می یابد و هر چه طول درمان کاهش یابد درصد موفقیت درمان بیشتر می شود. به همین دلیل است که انتخاب دندان پزشک ماهر از اهمیت بالا تری بر خوردار است.
  • از دیگر عوامل مهم در موفقیت درمان ایمپلنت دندان انتخاب برند مناسب ایمپلنت است، این موضوع باز هم به مهارت دندان پزشک متخصص مرتبط است زیرا پزشک برند مناسب بیمار را به ایشان معرفی می کند و هر چه ایمپلنت با کیفیت تری انتخاب و استفاده شود برای درمان درصد موفقیت درمان افزایش می یابد. برند های زیادی در سراسر دنیا مشغول فعالیت و تولید ایمپلنت های دندان هستند که با کیفیت ترین ایمپلنت ها ساخت برند های سوئیسی و آمریکایی می باشد که برای تولید این ایمپلنت ها از جدید ترین تکنولوژی و بهترین متریال تولید می شوند.
  • ایمپلنت کامل فک پایین، نیاز مند مراقبت های فراوانی برای موفقیت درمان است. این مراقبت ها شامل رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین رعایت رژیم غذایی نرم و برخی موارد دیگر می شود که دندان پزشک متخصص این موارد را برای بیمار توضیح می دهد و بیمار باید این موارد را رعایت کند تا از درمان موفقیت آمیزی برخوردار شود. برای انتخاب دندان پزشک متخصص و قهار کوشا باشید که این مورد در تمامی مراحل درمان تحت تاثیر بسیار زیادی قرار می دهد و از اهمیت بالایی برخوردار است.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا