رپورتاژ

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟ تکنیک ها + نکات تجربی

شاید فکر کنید که محتوای جذاب عملا محتوایی است که پاسخ سوال مخاطب را ارائه دهد. شاید این موضوع بخشی از یک محتوای خوب را در برگیرد، اما همه ی آن نیست! تکنیک های بسیاری وجود دارد که در این بین ما را برای ارائه یک محتوای جذاب همراهی می کنند. برخی از این نکات به صورت تجربه از سوی نویسندگان حرفه ای محتوا ارائه شده و برخی نیز با توجه به علم ارائه محتوا و مواردی که برای بهینه سازی آن به کار می روند، جمع آوری می شوند. با ما همراه باشید تا از این پس بتوانید تولید محتوا جذاب و سودمندی را برای کسب و کار خود ارائه دهید.

در وهله اول، شناخت “تولید محتوا” الزامیست

قبل از این که به سراغ این برویم که چگونه تولید محتوا جذاب داشته باشیم، بایستی به این موضوع توجه کنیم که اصلا تولید محتوا چیست. به طور کلی: فرآیند تولید و خلق یک محتوا که از یک موضوع یا ایده ای سرچشمه می گیرد را تولید محتوا  یا content می گویند. حال این محتوا می تواند اطلاعات عمومی افراد را بالا ببرد یا برای جذب خریدار ارائه شود. از سویی دیگر، محتوا می تواند نوشتاری یا بصری باشد. همچنین می تواند به اشکال مختلفی مانند مقاله در وبلاگ، ویدیو، اینفوگرافیک یا مواردی دیگر نیز ارائه شود تا مخاطبان بیشتری را جذب کند.

چند راهکار مهم در تولید محتوا

حال که متوجه شدیم تولید محتوا یعنی چی، به سراغ چند راهکار مهمی می رویم که استفاده از آن ها می تواند کاربران را در وبسایت شما نگهدارد. این موضوع را در نظر داشته باشید که راهکارهای معرفی شده، پایه و اساس محتوای جذاب را تشکیل می دهند. پس از دانستن آن ها می توانید از نکاتی که در ادامه به شما ارائه می دهیم کمک گرفته و یک محتوای جذاب را تولید کنید.

  • سایت های موفق را بشناسید و مطالعه مطالب در این سایت ها بپردازید. این کار باعث می شود تا دانش علمی خود را افزایش داده و از طرفی دیگر، با انواع روش های مختلف نگارش آشنا شوید.
  • با نویسنده های محتوا که به صورت حرفه ای به فعالیت می پردازند، گفت و گو کنید. این کار باعث می شود تا تجربه های آن ها بهره برده و نوشته های قوی را ارائه دهید.

خیلی از مواقع رها کردن مطلب به دست خواننده به این معنا نیست که شما به درستی دو مورد فوق را انجام داده اید، بلکه به این معناست که از تکنیک ها و نکات تجربی تولید محتوا جذاب کمک نگرفته اید. ادامه این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید؛ زیرا قرار است تکنیک هایی را در اختیار شما قرار دهیم که شما را از یک نویسنده معمولی، تبدیل به یک شخص حرفه ای در این زمینه می کند!

7 نکته کلیدی برای تولید محتوا جذاب (بر اساس تجربه نویسندگان)

تکنیک هایی که شما را در تولید یک محتوای جذاب راهنمایی می کند، عبارت اند از:

یاد بگیرید چگونه یک مقدمه عالی بنویسید

مقدمه نه تنها کمک می کند تا خواننده در مطلب شما متوقف شود، بلکه حتی محرک اصلی برای نوشتن یک مطلب همه چیز تمام برای شما می شود. اگر مخاطب مقدمه را عالی نداند، از خواندن ادامه مطلب نیز امتناع می کند. از طرفی دیگر، اگر شما نیز مقدمه عالی ننویسید، 90 درصد مواقع ادامه مطلب نیز به خوبی به اتمام نمی رسد. سعی کنید مقدمه را با نیاز خواننده تطبیق دهید. نیاز را با یک سوال مطرح کنید و پاسخ آن را به گونه ای بدهید که خواننده برای دریافت تمام آن به دیگر بخش های مطلب مراجعه کند.

نگارش صحیح و استفاده از علائم را فراموش نکنید!

دو جمله پایین را بخوانید:

  • بخشش لازم نیست، اعدامش کنید.
  • بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.

مشاهده می کنید که وجود ویرگول می تواند سرنوشت یک جمله را تغییر دهد! این موضوع عینا نشان می دهد که ما در محتوا می توانیم تا چه اندازه بر روی ذهن مخاطب تاثیر گذار باشیم. گاهی اوقات، توجه نداشتن به استفاده صحیح از علائم نگارشی یا عدم توجه به نگارش صحیح کلمات می تواند محتوایی بی کیفیت را ارائه دهد، حتی اگر هدف و موضوع محتوا بسیار جذاب باشد.

با خواننده ارتباط برقرار کنید

سعی کنید محتوای خود را به گونه ای ارائه دهید که خواننده حین خواندن آن حس کند که مخاطب اصلی محتوا خودش است! اگر بتوانید به درستی این کار را انجام دهید، به شما تبریک می گوییم! شما توانسته اید تا انتها آن شخص را مخاطب مطلب خود قرار دهید. آنقدر هم که فکر می کنید، انجام این کار سخت نیس! کافیست تنها از کلمات سخت و ایهام دار در محتوای خود استفاده نکنید و تمامی جملات را واضح، پیرامون هدف محتوا ارائه دهید.

با جملات زیر خواننده را به وجد بیاورید!

شما باید مطلبی را ارائه دهید تا خواننده از مطالعه آن هیجان زده شود و بخواهد آن را تا انتها ادامه دهد. برخی جملات در مطلب آنقدر خوب عمل می کنند که حتی شما به عنوان یک نویسنده نیز به شوق می آیید! توصیه می کنیم از جملات زیر یا مشابه آن در مطلب خود استفاده کنید تا خواننده را تا انتهای مطلب خود همراه داشته باشید:

  • بالاخره رسیدیم به قسمت هیجان انگیز مطلب.
  • نکته اصلی را در بخش بعدی بیان می کنیم.
  • این پایان راه ما نیست.
  • در ادامه توضیح می دهیم.
  • آیا نیاز به (موضوع محتوا) دارید؟ همراه ما در بخش بعدی باشید.

یک لحن و سیر منطقی را در بیان نوشته هایتان پیش بگیرید

جمله زیر را بخوانید:

“برو پشت پنجره رو نگاه کن تا ببیند که چگونه پرندگان آواز می خوانند.”

این جمله مصداق بارز یک جمله بی منطق به لحاظ لحن و سیر بیان نوشته است! ابتدای جمله لحن غیر رسمی و انتها با لحن رسمی و ادبی به پایان می رسد. اگر محتوایی این چنینی را ارائه دهید، تنها باعث خستگی ذهنی مخاطب می شوید! پس سعی کنید از یک لحن برای نوشتن محتوای خود کمک بگیرید.

از اعداد در محتوای خود استفاده کنید

نوشتن اعداد در محتوا، خواندن را برای مخاطب ساده می کند. به عنوان مثال، ننویسید صفر تا صد نحوه اینکه چگونه محتوای جذاب تولید کنیم، بنویسید 0 تا 100 نحوه تولید محتوا جذاب. این گونه علاوه بر مطالعه ساده محتوا، مخاطب بیشتر به سمت مطلب شما گرایش پیدا کرده و تمایل بیشتری برای به اتمام رساندن آن دارد.

محتوایی ننویسید که در هر جایی پیدا می شود!

دانش علمی و منابعی که از آن برای مطالعه محتوا استفاده می کنید را وسیع تر کنید. این گونه می توانید محتوایی منحصر به فرد تولید کنید، چیزی که در هیچ کجا یافت نمی شود! محتوای منحصر به فرد باعث جذب بیشتر مخاطبان و در نتیجه بازده بهتر سایت شما می شود. می توانید از منابع انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و غیره، با توجه به دانش خود از زبان های خارجه استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی بر این داشتیم نکاتی را در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید با کمک آن یک محتوای جذاب را ارائه دهید. در نظر داشته باشید که شما می توانید با کمک از این نکات و موارد پیرامون آن که با توجه به تجربه خود از نویسندگی به دست می آید، یک محتوای عالی را برای کسب و کار خود تولید یا در این حوزه فعالیت مناسب را داشته باشید. تنها موضوعی که بایستی به آن توجه بسیار کنید، نحوه تولید محتوای جذاب در کنار نکات بهینه سازی آن برای موتور جستجو گوگل است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا