رپورتاژ

نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور

شاید شما هم تا به حال نام اتاق سرور را شنیده باشید. این اتاق یکی از بخش‌های مهم کامپیوتری است که در آن اطلاعاتی ارزشمند و مهم نگهداری می‌شود و به خاطر ارزش بالایی که دارد، امکان قیمت‌گذاری بر روی آن وجود ندارد. همچنین کارکرد بسیاری از افراد به خدماتی که توسط این اتاق ارائه می‌شود،بستگی دارد و در صورت قطع شدن ارتباط این اتاق زمان زیادی از دست خواهد رفت. به همین خاطر می‌توانیم با افزایش دادن ایمنی اتاق سرور و در نظر گرفتن تمهیداتی به صورت آسوده از آن استفاده کنیم. در ادامه مطالبی را در رابطه با نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور را برای شما بیان می‌کنیم. در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

آشنایی با اتاق سرور

این اتاق یکی از فضا‌هایی است که برای ذخیره کردن و بهره‌برداری کردن سرور‌های کامپیوتری و اجزای مرتبط با آن از آن استفاده می‌شود و یکی از قسمت‌ها از دیتاسنتر یا مرکز داده‌ها می‌باشد. این دیتاسنتر‌ها و مرکز داده‌ها، فاکتور‌های مختلفی را در خود جای داده‌اند. به علت اهمیت این اتاق بهتر است در زمان طراحی و ساخت آن استاندارد‌ها و نکاتی را در نظر بگیریم. اتاق سرور به عنوان یک عضو جدایی ناپذیر در ادارات، کارخانه‌ها و سازمان‌ها به حساب می‌آید و اندازه آن به نیاز، تعداد پرسنل و مراجعه کننده‌های آن مجموعه و اندازه آن و همچنین میزان خدمات الکترونیکی که ارائه می‌کنند، بستگی دارد و می‌تواند فضایی به اندازه یک کمد کوچک تا یک طبقه را اشغال کند. از تجهیزات این اتاق برای سرویس دادن به کارکنان و افرادی که در خارج از سازمان هستند استفاده ه می‌شود. برای اینکه بتوانید از خدمات این اتاق بدون خطر استفاده کنید، باید نکات مهم قبل از طراحی اتاق سرور را در نظر بگیرید. قبل از هرچیز بیاید از کارشناسان هم کمک بگیرید که پیشنهاد ما به شما اجرای اتاق سرور و اتاق رک با ایمن شبکه هوشمند است.

چند مورد از نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور

قبل از اینکه اتاق سرور را اجرا کرده و بسازند و در مرحله طراحی باید به نکاتی توجه کنند تا بتوانند به صورت ایمن این اتاق را بسازند. در ادامه راجع به این نکات صحبت می‌کنیم.

 • فضای مورد نظر برای اتاق سرور: فضای این اتاق را باید با توجه به تعداد تجهیزاتی که برای این اتاق تهیه کرده‌ایم، در نظر بگیریم. از اینکه فضای زیادی را برای این تجهیزات هدر بدهید، پرهیز کنید، زیرا علاوه بر هزینه‌های زیاد و از بین رفتن انرژی سود دیگری ندارد. همچنین ارتفاع اتاقی که برای آن کار باید در نظر بگیرید باید با توجه به ارتفاع رک و شبکه شما باشد و ارتفاع بلند‌ترین تجهیزات خود را در نظر گرفته و ۴۰ سانت را به آن اضافه کنید‌. این بهترین ارتفاعی است که می‌توانید برای تجهیزات خود در نظر بگیرید.

 • کنترل دسترسی و امنیت فیزیکی: برای اینکه امنیت این اتاق را تامین کنید و تردد‌هایی که در این اتاق صورت می‌گیرد را زیر نظر داشته باشید، حتما باید این مکان را به دوربین مداربسته بسته مجهز کنید. همچنین استفاده از دستگاه ضبط دیجیتال به امنیت بیشتر این مکان کمک می‌کند. یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به افزایش امنیت این اتاق کمک کند، استفاده کردن از دستگاه اثر انگشت یا کدخوان می‌باشد‌

 • تجهیز کردن اتاق به سیستم اطفاء حریق: یکی دیگر از نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور که باید آن را در نظر بگیرید این است که این اتاق را به سیستم اطفاء حریق باید مجهز کرد. استفاده از سیستم اطفاء حریق گازی می‌تواند بدون آسیب رساندن به سرور‌ها خطر را برطرف کند. همچنین از سیستمی استفاده کنید که علاوه بر آژیر از طریق تماس با مدیران از وقوع حادثه و خطر خبر می‌دهد.

 • وجود رطوبت و دمای استاندارد: دمایی که برای این اتاق بسیار مناسب می‌باشد، دمای ۱۸ درجه سانتی گراد می‌باشد. این دما باید به صورت مرتب چک شود و همچنین باید مراقب بود که گرد و غبار و رطوبت در این محیط وجود نداشته باشد. بهترین گزینه برای خنک کردن اتاق سرور استفاده از کولر گازی است.

 • روشنایی: روشنایی این اتاق باید به گونه ای باشد که پس از خروج افراد از اتاق، به صورت اتوماتیک لامپ‌ها و روشنایی‌های اتاق خاموش شود.

 • سیستم برق: سیستم برق اتاق سرور به برق شهری وصل است اما نباید تنها به همین اکتفا کرد و باید یک سیستم برق اضطراری در مواقع لزوم در صورتی که برق ناگهان قطع شود، در نظر گرفت.

 • وجود چاه ارت: یکی از نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور که باید در نظر گرفت، وجود چاه ارت می‌باشد. این چاه بار‌هایی را که مخرب و ناسازگارند و یا در سیستم برق اضافی هستند، از این طریق خارج می‌کند.

این موارد از جمله نکات مهم قبل از یراحی اتاق سرور می‌باشد که باید حتما در نظر گرفته شود.

چه استاندارد‌هایی را باید برای راه اندازی اتاق سرور در نظر بگیریم؟

برای اجرای این اتاق و راه اندازی آن باید علاوه بر توجه به یک سری نکات، استاندارد‌هایی را رعایت کنیم. در ادامه این استاندارد‌ها را به صورت خلاصه برای شما بیان می‌کنیم.

۱. اجرا کردن کف و سقف کاذب در این اتاق

۲. مقاوم سازی کردن این اتاق در برابر آتش سوزی و سیل و زلزله

۳. رعایت کردن ابعاد استاندارد برای ساخت این اتاق

۴.داشتن چاه ارت

۵. داشتن سیستم برای اطفاء حریق

۶. داشتن سیستم تهویه مناسب و مطبوع

۷. چیدن درست و مناسب رک‌ها

۹. و…

این چند مورد  تنها گوشه‌ای از استاندارد‌های موجود برای تهیه یک اتاق سرور امن و ایمن می‌باشد. حتما در زمان ساخت اتاق سرور و اجرای زیر ساخت اتاق سرور به دیگر استاندارد‌ها نیز توجه کنید و از آن‌ها غافل نشوید. در واقع با توجه به این استاندارد‌‌ها و عملی کردن ان‌ها می‌توانید ایمنی این اتاق را تضمین کنید.

آشنایی با استاندار‌های موجود در رابطه با چاه ارت

چاه ارت یکی از موارد مهم در ساخت این اتاق است و مهندسان و طراحان از آن به عنوان یکی از نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور اشاره می‌کنند و تاکید فراوانی به آن دارند. در زمان ساخت این چاه نیز باید استاندار‌هایی را که در رابطه با آن وجود دارد را رعایت کنیم. در زیر به استاندار‌های موجود در رابطه با چاه ارت اشاره می‌کنیم.

 • حفر کردن یک چاه تا زمانی که به خاکی نمدار در زیر زمین برسیم.

 • استفاده کردن از پودر‌های ذغال و نمک برای آنکه مقاومت خاک را تغییر بدهیم.

 • استفاده کردن از یک صفحه مسی مناسب را نیز نباید فراموش کنیم.

 • استفاده کردن از سیم مسی نیز در این استاندارد‌ها وجود دارد.

 • از لوله پول‌هایی که در روی بدنه آن سوراخ وجود داشته باشد نیز الزامی است و برای وجود استاندارد ضروری است.

 • این چاه را با خاک نرم و رس پر کنید و آن را به حال خود رها نکنید.

 • این چاه همچنین باید مقاومتی کمتر از ۲ اهم داشته باشد.

این موارد از جمله استاندار‌هایی هستند که در رابطه با چاه ارت وجود دارد و رعایت آن‌ها باعث ایمنی بیشتر این اتاق و کمتر شدن احتمال وقوع خطرات می‌شود. همچنین از این مورد به عنوان یکی از نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور یاد می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با اتاق سرور آشنا کنیم و نکات مهم قبل از اجرای اتاق سرور و اجرای زیر ساخت اتاق سرور را نیز برای شما بیان کردیم. همچنین مطالب و نکاتی مهم و تاثیرگذار در ساخت این اتاق را برای شما نیز بازگو کردیم. شما می‌توانید با رعایت کردن تمامی این نکات و کمک گرفتن از شخصی که در این کار مهارت داشته باشد، سلامت و ایمنی این اتاق را تضمین کنید. از اینکه ما را تا پایان این مقاله مفید همراهی کردید، از شما تشکر می‌کنیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا