رپورتاژ

بررسی 0 تا 100 تفاوت طراحی سایت وردپرس با کدنویسی + بایدها و نبایدها

از نگاه متخصصان طراحی سایت با وردپرس قابلیت رشد با بیزینس را ندارد. این نگاه از نظر طراحان وردپرس واقع‌گرایانه نیست اما تاکید بر تفاوت طراحی سایت وردپرس با کدنویسی برخی را قانع می‌کند. در این مقاله، کاملا بی‌طرف تفاوت وردپرس با برنامه نویسی را تحلیل می‌کنیم. این مقاله بر اساس صاحب نظران در این حوزه نوشته شده و اگر هنوز نمی‌دانید که طراحی سایت با وردپرس یا کدنویسی بهتر است، با ما تا انتها همراه باشید.

تفاوت وردپرس با برنامه نویسی چیست؟

در ایران، متخصصان برنامه نویس و طراحان سایت بسیاری فعالیت می‌کنند. هر کدام برخی از ویژگی‌های مثبت طراحی سایت با وردپرس یا کدنویسی را در قالب مزایا یا معایب بیان می‌کنند. به عنوان مثال، در سایت Orientsoftware تفاوت میان این دو روش طراحی سایت را به این شکل مطرح می‌کند:

Web development and WordPress are two unique areas in the world of website creation and management. Web development necessitates knowledge of programming languages such as HTML, CSS, and JavaScript. In contrast, the WordPress platform is a content management system that operates independently of web development skills. As embarking on this epic battle to choose between a WordPress developer or a web developer, let’s unravel the tapestry of features, flexibility, and finesse that each contender brings to the table.

ترجمه: توسعه وب و وردپرس دو حوزه منحصر به فرد در دنیای پیاده‌سازی و مدیریت وب سایت هستند. توسعه وب نیاز به دانش زبان های برنامه نویسی مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت دارد. در مقابل، پلتفرم وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که مستقل از مهارت های توسعه وب عمل می کند.

همانطور که خواندید، این دو روش طراحی سایت، در دو زمین متفاوت بازی می‌کنند و صرفا ویژگی‌های هر کدام را باید بدانید و متناسب با نیاز خود، وردپرس یا کدنویسی را انتخاب کنید. در این میان برخی ویژگی‌ها را می‌توان به عنوان مزیت بشماریم. از جمله آن‌ها، سرعت سایت خواهد بود. یکی از دغدغه‌های کاربران، سرعت پایین لود صفحات وردپرس است. خوشبختانه انعطاف پذیری وردپرس امکان ارائه خدمات افزایش سرعت سایت وردپرس داده است. در واقع متخصصان وردپرس با شناخت دقیق این پلتفرم هر مشکلی را رفع خواهند کرد.

در سایت Hparviz ارائه دهنده خدمات افزایش سرعت برای سایت‌های وردپرسی به نکته دارای اهمیتی اشاره کرده که در زیر تکه‌ای از آن را می‌خوانید:

“به این نکته توجه داشته باشید که بعد از 2 ثانیه باید بیش از 70% صفحه سایت لود شده باشد. متخصصان اعلام کردند که در صورتی که لود سایت بیش از 3 ثانیه زمان ببرد، به ازای هر ثانیه 10% از کاربران صفحه را ترک می‌کنند.”

طراحی و سفارشی سازی سایت وردپرس یا کدنویسی؟

برای پاسخ به این سوال که طراحی و سفارشی سایت وردپرس یا کدنویسی؟”، باید این دو روش را از چند جنبه بررسی کنیم.

  1. سهولت طراحی سایت و سفارشی سازی با وردپرس یا کدنویسی
  2. ویژگی‌های مهم در طراحی سایت با وردپرس و برنامه نویسی

سهولت طراحی سایت و سفارشی سازی با وردپرس یا کدنویسی

هر زمان حرف راه‌اندازی یک کسب و کار دیجیتالی در بستر وب به میان کشیده می‌شود، سوال مهم این است که:

برای راه‌اندازی سایت به یک قالب از پیش تعریف شده نیاز دارید یا سفارشی سازی سایت؟

برای پاسخ به این سوال بخشی از مقاله وب‌سایت معتبر Bitcot را بخوانید:

Custom WordPress website development refers to the process of creating a unique, tailored website using WordPress as the foundation. Unlike using pre-designed themes, a custom WordPress site is built from scratch or heavily customized to suit the specific needs and objectives of a business or individual. This customization can involve unique designs, functionality, user experience elements, and more.

ترجمه: در متن بیان می‌‌کند که توسعه وب‌سایت‌های سفارشی حتی اگر وردپرس باشند، باید از ابتدا کدنویسی شوند. به بیان دیگر، یک اپراتور ساده طراحی سایت وردپرسی دانش کافی برای توسعه و سفارشی سازی سایت را ندارد. همچنین، استفاده از قالب‌های از پیش تعریف شده وردپرس، تنها پاسخگوی نیازهای ابتدایی کسب و کارهای دیجیتالی هستند. بنابراین، این سفارشی سازی شامل طراحی‌های منحصر به فرد مطابق نیاز کارفرما خواهد بود.

در این تکه کوتاه از یک مقاله معتبر درباره تفاوت وردپرس با کدنویسی، هر دو روش را در یک نقطه مشابه یکدیگر خواند. این امر بسیاری از ویژگی‌هایی که به عنوان مزایای وردپرس نام می‌برند را در شرایط سفارشی سازی، صرفا یک ویژگی می‌داند. همانطور که اشاره شد، در صورت نیاز کسب و کار به یک سایت سفارشی و منحصر به فرد، حتی اگر پلتفرم مورد تایید، وردپرس باشد؛ در نهایت به یک متخصص برنامه نویس نیاز خواهد بود.

ویژگی‌های مهم در طراحی سایت با وردپرس و برنامه نویسی

برخی از مقاله‌ها بدون اشاره به اهمیت هر کدام از مشخصه‌ها، تفاوت ویژگی‌های طراحی سایت وردپرس با برنامه نویسی بیان کردند. شما با مطالعه این مقاله متوجه مهم‌ترین ویژگی‌های هر کدام خواهید شد. وب‌سایت Wordpress کاملا جانبدار این ویژگی‌ها را بیان کرد که برخی از این اشاره خواهیم کرد:

  • Simplicity: Simplicity makes it possible for you to get online and get publishing, quickly.
  • Flexibility: With WordPress, you can create any type of website you want: a personal blog or website, a photoblog, a business website, a professional portfolio, a government website, a magazine or news website, an online community, even a network of websites.
  • Publish with Ease: You can create Posts and Pages, format them easily, insert media, and with the click of a button your content is live and on the web.
  • Extend with Plugins: WordPress comes packed with a lot of features for every user. For every feature that’s not in WordPress core, there’s a plugin directory with thousands of plugins. Add complex galleries, social networking, forums, social media widgets, spam protection, calendars, fine-tune controls for search engine optimization, and forms.

ترجمه:

  • سادگی: سهولت در کار با وردپرس، امکان اتصال سریع و آنلاین و انتشار محتوا را فراهم می‌کند.
  • انعطاف پذیری: این مشخصه به شما در طراحی و پیاده‌سازی هر نوع سایتی اعم از وبلاگ، وب‌سایت شخصی، فتوبلاگ، وب‌سایت تجاری، نمونه کار حرفه‌ای، وب‌سایت دولتی، مجله یا سایت خبری، یک انجمن آنلاین و حتی یک شبکه وب کمک می‌کند.
  • سهولت در انتشار: مبتدی‌ترین اپراتور هم به راحتی صفحات جدید طراحی و پیاده سازی می‌کند. به راحتی و با چند کلیک صفحه خود را بسازید و نتیجه را به صورت آنلاین مشاهده کنید.
  • گسترش با افزونه‌ها: وردپرس ویژگی‌های زیادی دارد. تمام ویژگی‌های وردپرس در هسته آن نهفته است. شما هر نوع قابلیتی را به راحتی با نصب افزودن در اختیار خواهید داشت.

در مقاله منتشر شده سایت وردپرس به بیش از 10 ویژگی مثبت یا مزایا اشاره کرده است. با وجود اینکه مشخصه‌های بیان شده، جانبدارانه و توسط سایت وردپرس اعلام شده اما دور از واقعیت نیست. این پلتفرم قابلیت‌های بسیاری دارد، اگر شما قدم‌های ابتدایی کسب و کار آنلاین خود راه انداختید، وردپرس برای شروع فوق العاده است. مهم‌ترین دلیل، قابلیت گسترش، نگهداری و افزایش قابلیت‌ها فقط با نصب چند افزونه است.

جمع بندی:

برای شما که هنوز تصمیم قطعی نگرفتید و در انتخاب طراحی سایت با وردپرس یا کدنویسی تردید دارید، دریافت کمک از مشاوره‌های با تجربه را پیشنهاد می‌کنیم. ضمن اینکه، وردپرس یک پلتفرم کاملا منعطف است و هر نوع کسب و کار دیجیتالی در بستر وب‌ را پوشش می‌دهد. برخی از مشکلات که بسیاری از کاربران به آن اشاره دارند، از جمله سرعت پایین لود صفحات سایت، به روش‌های مختلف و با نصب افزونه‌ها قابل حل هستند. بنابراین، استفاده از وردپرس بیش از آنکه معایب داشته باشد، مزایای زیادی دارد.
یکی دیگر از دلایلی که وردپرس طرفدار زیادی دارد، هزینه پایین برای پیاده‌سازی سایت است. مخصوصا برای کسانی که در ابتدای مسیر کسب و کار دیجیتالی هستند، وردپرس بهترین گزینه است. این به معنای عدم استفاده از متخصص نیست. در صورتی که دانش کافی برای طراحی و ساخت سایت با این پلتفرم را ندارید، از یک مشاوره و قالب‌های از پیش طراحی شده کمک بگیرید. معمولا قالب‌های از پیش طراحی شده برای مدت زمان مشخصی، پشتیبانی دارند. در صورت رشد کسب و کارتان هم امکان توسعه وب‌سایت را خواهید داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا