آموزش

نکات مهم قبل از خرید لپ‌تاپ دست دوم باید از آنها مطلع باشید

نکاتی که قبل از خرید لپ تاپ دست دوم باید دانست

آیا به دنبال نکات مهم قبل از خرید لپ‌تاپ دست دوم می گردید؟ مقاله درستی را انتخاب کرده اید.

خرید یک لپ‌تاپ دست دوم واقعاً می‌تواند در هزینه شما صرفه‌جویی کند، اما با خطراتی همراه است. به همین دلیل است که باید قبل از بستن قرارداد، لپ تاپ را به طور کامل بررسی کنید تا بعداً از غافلگیری ناخوشایند جلوگیری کنید.

اگر به اعتبار فروشنده شک دارید، در این مقاله از لرنچی نحوه تست لپ تاپ دست دوم آورده شده است؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

1. کیبورد و ترک‌پد را تست کنید

اولین نکته از مجموعه نکات مهم قبل از خرید لپ‌تاپ دست دوم بررسی کیبورد و تاچ پد لپتاپ است.

ابتدا بازرسی لپ تاپ را با آزمایش صفحه کلید و ترک پد شروع کنید. برای تست صفحه کلید، به یک وب سایت تست صفحه کلید مانند Keyboard Tester بروید و هر کلید را از اولین تا آخرین کلید فشار دهید. اگر همه کلیدها به درستی ثبت شوند، احتمالاً صفحه کلید در وضعیت خوبی قرار دارد. همچنین مطمئن شوید که هنگام تایپ روی صفحه کلید احساس راحتی می کنید.

وبسایت تست کیبورد و ترک‌پد

برای تست ترک‌پد، نشانگر را روی صفحه نگه دارید تا میزان پاسخ‌دهی آن را بسنجید. سپس، حرکات ترک پد مختلف، مانند زوم کردن و پیمایش دو انگشتی را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک پشتیبانی می‌شوند. اگر لپ‌تاپ دیگری دارید، می‌توانید با انجام تست دقت پد لمسی روی هر دو لپ‌تاپ با استفاده از وب‌سایت No-Cursor میزان پاسخ‌دهی پد لمسی را مقایسه کنید.

این به شما کمک می‌کند تا تأیید کنید که صفحه لمسی لپ‌تاپ جدید شما به همان اندازه یا بیشتر از دیگری پاسخگو است یا خیر.

2. بلندگوها و میکروفون داخلی را تست کنید

در مرحله بعد، باید میکروفون و اسپیکر داخلی را تست کنید. در حالی که می توانید به سادگی چیزی را پخش و ضبط کنید تا بررسی کنید که آیا دستگاه های ورودی و خروجی صدا به خوبی کار می کنند، ویندوز همچنین راهی برای آزمایش آنها در تنظیمات ارائه می دهد. در ویندوز 11، روی دکمه Start کلیک راست کرده و “Settings” را انتخاب کنید. سپس به مسیر System > Sound بروید.

برای تست بلندگوهای داخلی، روی “Speakers” در قسمت Output کلیک کنید، که تنظیمات صدا را باز می کند. در اینجا، روی دکمه “Test” در کنار Format کلیک کنید. اگر صدای واضحی از بلندگوی لپ تاپ خود بدون اعوجاج یا خفه کردن می شنوید، به درستی کار می کند. اگر خروجی صدا نامشخص باشد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

تست بلندگوهای داخلی لپ تاپ

برای تست میکروفون داخلی، به تنظیمات صدا برگردید، روی “Microphone Array” کلیک کنید و سپس روی دکمه “Start Test” در کنار Test Your Microphone کلیک کنید. چند ثانیه صحبت کنید، سپس تست را متوقف کنید. اگر درصد صدای مناسبی ضبط شده است، میکروفون همانطور که باید کار می کند.

تست میکروفون داخلی لپ تاپ

3. دوربین داخلی را تست کنید

اگر قصد دارید از لپ تاپ برای ارتباط تصویری استفاده کنید، دوربین داخلی آن را تست کنید. برای انجام این کار، Camera را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کنید و برنامه Camera را باز کنید.

اگر برنامه دوربین وب‌کم را تشخیص دهد و تصاویر واضح و با کیفیت رضایت‌بخش باشند، همانطور که فروشنده ادعا کرده است، دوربین به درستی کار می‌کند.

4. سلامت باتری لپ تاپ را بررسی کنید

هر چه لپ تاپ بیشتر استفاده شود ظرفیت باتری آن کاهش می یابد. نکته ای که هنگام خرید یک لپ تاپ دست دوم ، باید مطمئن شوید که به شدت فرسوده نشده است. شما می توانید با ایجاد گزارش سلامت باتری در ویندوز این موضوع را بررسی کنید. ابزار Windows PowerShell را به عنوان مدیر باز کنید، دستور زیر را وارد کنید و Enter را فشار دهید:

Powercfg /batteryreport

این دستور به طور خودکار گزارش را تولید می کند و آن را در C:\Users[YOUR USERNAME]\battery-report.html ذخیره می کند.

دستور تست سلامت باتری لپتاپ

به این مکان بروید و گزارش باتری را باز کنید. سپس، به بخش «Installed Batteries» بروید و «Design Capacity» را با «Full Charge Capacity» مقایسه کنید. تفاوت بین این مقادیر نشان دهنده میزان کاهش ظرفیت باتری به دلیل استفاده است. اگر ظرفیت شارژ کامل به میزان قابل توجهی کم است، ممکن است مجبور شوید باتری را تعویض کنید.

بررسی سلامت باطری لپتاپ

5. اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ دزدیده نشده است

اگر به فکر خرید یک لپ تاپ دست دوم از فروشنده ناشناس هستید، مطمئن شوید که دزدیده نشده است. یکی از راه های بررسی این موضوع، درخواست رسید خرید از فروشنده است. اگر آنها قادر به ارائه یکی نیستند، این می تواند یک پرچم قرمز باشد. اگر لپ‌تاپ ریست نشده باشد، با رمز عبور محافظت شده باشد یا قفل شده باشد، این علائم نشان می‌دهند که احتمالاً یک دستگاه دزدیده شده است.

همچنین می‌توانید با دریافت شماره سریال لپ‌تاپ و تماس با سازنده برای بررسی اینکه آیا دستگاه به سرقت رفته است، شک خود را تأیید کنید.

6. بازرسی فیزیکی را انجام دهید

ظاهر بدنه لپ تاپ بازتاب مستقیمی از دقت صاحب اصلی دستگاه است. هر گونه نشانه ای از خراش، ترک، فرورفتگی، یا لولاهای شل و آسیب دیده نشان دهنده برخورد خشن توسط مالک قبلی است. پیچ های از دست رفته یکی دیگر از نشانه هایی است که نشان می دهد لپ تاپ ممکن است برای تعمیر یا تعویض باز شده باشد، که یک پرچم قرمز را بلند می کند.

همچنین مراقب برچسب هایی باشید که ممکن است ساییدگی و پارگی زیر آن را بپوشانند، زیرا این یک عمل رایج است.

7. اتصال سیمی و بی سیم را تست کنید

بدترین سناریویی که ممکن است با آن روبرو شوید این است که لپ‌تاپ شما قادر به اتصال به اینترنت (از طریق کابل Wi-Fi یا اترنت) نباشد، پورت‌های USB دستگاه‌های خارجی را تشخیص ندهند، یا بلوتوث خراب شوند – همه پس از تکمیل خرید. به همین دلیل، تأیید وجود مشکل اتصال سیمی یا بی سیم مهم است.

با اتصال لپ تاپ خود به Wi-Fi شروع کنید. سپس، پورت اترنت آن را با وصل کردن مستقیم آن به روتر تست کنید. اگر اتصال اینترنت به خوبی کار می کند، جک های صدا را با هدفون تست کنید. به طور مشابه، با اتصال یک دستگاه سیمی، درگاه های USB را بررسی کنید. در نهایت، با جفت کردن یک دستگاه مجهز به بلوتوث، مطمئن شوید که بلوتوث کار می کند.

8. سلامت RAM و Storage Drive را بررسی کنید

در نهایت، سلامت رم و درایو ذخیره سازی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ایراد ندارند. برای تست رم، می توانید از ابزار Windows Memory Diagnostic استفاده کنید که مشکلات احتمالی آن را شناسایی و نمایش می دهد. برای اجرای آزمایش، Command Prompt را به عنوان مدیر باز کنید، mdsched.exe را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. سپس روی «Restart Now and Check for Problems» کلیک کنید.

تست سلامت RAM و Storage Drive لپتاپ

ویندوز دوباره راه اندازی می شود و تست را اجرا می کند. پس از اتمام تست رم لپتاپ ، دوباره راه اندازی مجدد می شود و نتایج آزمایش را نمایش می دهد. اگر آنها را نمی بینید، می توانید از Windows Event Viewer برای جستجوی مشکلات احتمالی شناسایی شده در طول آزمایش استفاده کنید. Event Viewer را باز کنید و به Windows Logs > System بروید. روی «Find» کلیک کنید، «MemoryDiagnostic» را تایپ کنید و «Find Next» را کلیک کنید.

درایو ذخیره سازی لپ تاپ را بررسی کنید تا ببینید آیا SSD به جای HDD است یا خیر. SSD ها به دلیل سرعت و عملکرد بی صدا ترجیح داده می شوند. شما باید با هر لپ تاپ دارای هارد دیسک تا حدودی شک و تردید برخورد کنید. هارد دیسک‌ها در سال‌های متمادی معمول نبوده‌اند، و یافتن یکی از آنها نشان می‌دهد که لپ‌تاپ احتمالاً قدیمی است. هر کدام را که پیدا کردید، سلامت درایو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از بین نمی رود.

نتیجه گیری

خرید لپ تاپ دست دوم مقرون به صرفه اما پرخطر است. پیروی از نکات بالا به شما کمک می کند تا مشکلات احتمالی دستگاه را شناسایی کرده و خطرات خرید یک لپ تاپ دست دوم معیوب را به حداقل برسانید. اگر فقط می‌توانید لپ‌تاپ را بعد از خرید آنلاین تست کنید، از پلتفرم‌هایی که بازپرداخت کالاهای معیوب یا تبلیغات نادرست را ارائه می‌دهند، خرید کنید.

یکی دیگر از مجموعه آموزش های لرنچی به اتمام رسید. آیا در رابطه با این مقاله در مورد نکات مهم قبل از خرید لپ‌تاپ دست دوم سوالی دارید؟ اگر بله، لطفاً در بخش نظرات مقاله به ما اطلاع دهید. تیم متخصص ما به شما کمک می کند تا سوالات خود را بلافاصله حل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا