آموزشعلم و دانش

بیت کوین چیست و نحوه ی استخراج آن چگونه است؟

هرآنچه که باید در مورد بیت کوین بدانید

در سال ۲۰۰۸ به دنبال رخ دادن رکود اقتصاد جهانی ، ورشکست شدن بسیاری از سرمایه داران و کارخانه ها و تورم شدید ، شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ارز دیجیتال بیت کوین را در مقاله ای به جهان معرفی کرد.

ساشی ناکاموتو که از آن زمان هویتش مخفی مانده خود را فردی ژاپنی معرفی کرده ولی بررسی های صورت گرفته  این ادعا را تایید نکرده است.

با خواندن مقاله ی زیر متوجه میشویم اولا بیت کوین دقیقا چیست و چگونه کار میکند و ثانیا چرا این فرد خالق بیت کوین هویتش را مخفی نگه داشته است؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک شبکه پرداخت خلاقانه و شکل جدیدی از پول است. بیت کوین ارز دیجیتالی است و از فناوری peer-to-peer (نظیر به نظیر ) استفاده می کند. مدیریت معاملات و صدور بیت کوین بصورت جمعی توسط شبکه انجام می شود. هیچ کس مالک بیت کوین نیست و هیچ بانک و دولتی نمیتوانند آن را کنترل کند.

 فرق بیت کوین با دیگر ارزها چیست؟

بیت کوین برخلاف پول و طلا به صورت عینی و خارجی وجود ندارد و برخلاف پول که قابلیت چاپ شدن را دارد این ارز َ همچین ویژگی ندارد و تعداد آن محدود و در حدود ۲۱ میلیون است به همین دلیل هم دچار تورم نمیشود و دولت یا بانک خاصی تسلطی برای دستکاری آن ندارد.

شاید دلیل آنکه بیت کوین توسط هیچ کشوری به عنوان ارز به رسمیت شناخته نشده است هم همین موضوع باشد.بیت کوین هیچ پشتوانه ای ندارد و میتوان گفت پشتوانه ی آن اعتماد مردم است که به ارزشمند بودن آن معتقدند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید همین پولی که هرروز استفاده میکنیم هم پشتوانه ای ندارد و تنها اعتماد مردم سبب ارزشمند شدن پول میشود.

امروزه بسیاری از مردم برای سرمایه گذاری بیت کوین خریداری میکنند مانند طلا که ارزش خود را به نسبت سایر کالا حفظ میکند و همیشه ارزشمند است .

چه چیزی قیمت بیت کوین را تعیین میکند؟

همانطور که گفتیم فرد یا گروه خاصی برای بیت کوین ارزش گذاری نمیکنند. بلکه ارزش آن توسط عرضه و تقاضا مشخص میکند.هرچقدر تقاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت آن سیر صعودی پیدا میکند و هرچقد نیروی عرضه بیشتر از میزان تقاضا باشد قیمت سیر نزولی پیدا میکند.

ویژگی های برجسته ی بیت کوین چیستند؟

همانطور که اشاره کردیم هیچکس ارزش بیت کوین را تعیین نمیکند و هیچ دولتی نمتیواند بر ان تسلطی داشته باشد ، درواقع با بیت کوین قدرت خلق و توزیع پول به مردم بازگشته است و تورمی در کار نیست.

بیشک از دلایل گرایش به این نوع ارز میتوان  به فاجعه ی رکود ۲۰۰۸ و تورم شدید و بی ارزش شدن پول مردم اشاره کرد. از ویژگی های دیگر  به محدود بودن تعداد ان میتوان اشاره کرد بنابراین قابلیت چاپ و ایجاد تورم ندارد.

به دلیل تکنیک های خاص رمزگذاری  ، این ارز غیر قابل جعل است و چیزی به اسم بیت کوین تقلبی وجود ندارد.

بیت کوین
ماینر ها چه میکنند؟
ماینر ها چه میکنند؟

استخراج بیت کوین توسط رایانه هایی ( ماینر )با قدرت بالا انجام می شود که مسائل پیچیده ریاضی محاسباتی را حل می کنند.

استخراج بیت کوین دو پیامد دارد. اول ، وقتی رایانه ها مشکلات پیچیده ریاضیات را در شبکه بیت کوین حل می کنند ، بیت کوین جدید تولید می کنند (بی شباهت به زمانی که یک عملیات استخراج ، طلا را از زمین استخراج می کند) نیست.

دوم اینکه ، با حل مشکلات ریاضی محاسباتی ، استخراج کنندگان بیت کوین با تأیید اطلاعات معامله ، شبکه پرداخت بیت کوین را قابل اعتماد و ایمن می کنند.

همچنین بخوانید:کسب درامد از بیت کوین

چگونه بیت کوین بخریم؟

در ابتدا باید کیف پول بیت کوین را نصب کنید و یک فروشنده ی معتبر پیدا کنید پس از تایید هویت شما و پرداخت پول میتوانید صاحب بیت کوین شوید.

اما چرا خالق بیت کوین هویت خود را مخفی نگه داشته است؟

در این باب نظریه های مختلفی ارایه شده است : برای ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز .این شخص هویت خود را مخفی کرده تا اظهاراتش تاثیری بر قیمت ان نداشته باشد.

برخی میگویند به دلیل انکه دولت ها از وجود یک سیستم غیرمتمرکزی که دست خودش نباشد ممانعت میکنند.این اتفاق برای “دلار ازادی” رخ داد که با شناسایی خالق او را به فساد متهم کردند و آن ارز را از بین بردند.

برخی هم میگویند این عملیات نمیتواند توسط یک شخص انجام شود و یک گروه بزرگ برنامه نویسی پشت این قضیه هست.

هرچند خالق بیت کوین ناشناس مانده اما امروزه بیت کوین به یکی ارزهای دیجیتالی ارزشمند تبدیل شده است و نیاز است اطلاعات خودمان را از آن بالا ببریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا