آموزش

پیکسل چیست

پیکسل چیست

پیکسل (یک کلمه اختراع شده از “عنصر تصویر”) یک واحد اساسی از رنگ برنامه ریزی شده در یک صفحه کامپیوتر یا یک تصویر کامپیوتری است. به آن به عنوان یک منطق نه یک فیزیکی فکر کنید. اندازه فیزیکی یک پیکسل بستگی به نحوه تنظیم رزولوشن صفحه نمایش دارد. 

رنگ خاصی که پیکسل آن را توصیف می کند ترکیبی از سه جزء طیف رنگی است – RGB. برای مشخص کردن یک رنگ پیکسل، یک بایت برای هر مولفه رنگ اصلی، به سه بایت داده اختصاص داده می شود. یک رنگ واقعی یا سیستم رنگی 24 بیتی از سه بایت استفاده می کند. با این حال، بسیاری از سیستم های نمایش رنگ تنها از یک بایت استفاده می کنند (صفحه نمایش به 256 رنگ مختلف محدود می شود).

bitmap یک فایل است که نشان دهنده یک رنگ برای هر پیکسل در امتداد محور افقی یا ردیف (به نام مختصات x) و یک رنگ برای هر پیکسل در امتداد محور عمودی (به نام مختصات y) است. برای مثال یک فایل فرمت تبادل گرافیکی حاوی بیت مپ یک تصویر (همراه با سایر داده ها) است.

وضوح تصویر صفحه نمایش گاهی به صورت نقطه در نقطه (نقطه در اینچ) بیان می شود. (اصطلاح dot به معنای پیکسل است، نه به عنوان نقطه نقطه. نقطه در اینچ با اندازه صفحه نمایش فیزیکی و تنظیمات قطع نامه تعیین می شود. یک تصویر داده شده با رزولوشن پایین تر – نقطه کمتر در اینچ – بر روی یک صفحه بزرگتر به عنوان داده های مشابه در یک منطقه فیزیکی بزرگ گسترش می یابد. در صفحه نمایش همان اندازه،  اگر رزولوشن پایین تر باشد – بازنشانی از 800 به 600 پیکسل در هر خط افقی و عمودی به 640 تا 480، خواهد بود.(از سوی دیگر، عناصر تصویر شخصی مانند متن در اندازه بزرگتر خواهد بود.)

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا