رپورتاژ

مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس 2024

امروزه کار کردن در صرافی ها مثل بینگ اکس bingx و سرمایه گذاری و انجام ترید در بازارهایی همچون فارکس و ارزهای دیجیتال بسیار فراگیر شده است. خیلی از افراد به دنبال بازاری روبه رشد هستند تا بتوانند در این بازار با سرمایه خود ترید کرده و یا به صورت بلند مدت آن را سرمایه گذاری کنند. فارکس و ارزهای دیجیتال، دو بازار بسیار خوب و روبه رشد هستند که بسیاری از معامله گران در این دو بازار مشغول ترید روزانه و کسب درآمد هستند.

بسیاری از افراد بین این دو گزینه مانده‌اند که کدام یک از این دو بازار بیشتر می‌تواد نیاز آنها را برآورده سازد و زودتر به سود برسد. بازار فارکس، بزرگترین بازار مالی دنیا است که قدمت آن در اصل به سالهای دوری باز می‌گردد اما به شکل امروزی، نزدیک به 20 سال است که در ایران مطرح بوده و سرمایه گذاران زیادی از کشور ما در آن فعالیت دارند. بازار ارزهای دیجیتال نیز بازاری بسیار نو نوظهور است که نزدیک به 10 سال از عمر آن می‌گذرد و برخی از کاربران ایرانی در این بازار توانسته‌اند به سودهای بسیار زیادی دست پیدا کنند.

ما قصد داریم تا این دو بازار را مورد مقایسه قرار داده و از هر نظر بررسی کنیم تا با مطالعه این مقاله بتوانید تصمیم درستی برای انتخاب بگیرید. پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

1. سرمایه گذاری روی جفت ارزهای فارکس در مقایسه با ارزهای دیجیتال

2. مزایای ترید و سرمایه گذاری در بازار فارکس

3. مزایا ی ترید و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

4. بروکرهای فارکس امن‌تر هستند یا صرافی‌های ارز دیجیتال؟

5. ترید در فارکس آسان‌تر است یا صرافی‌های ارز دیجیتال؟

سرمایه گذاری روی جفت ارزهای فارکس بهتر است یا رمز ارزها

بسیار طبیعی است که در شرایط فعلی جامعه ما و با سقوط روزافزون قیمت و اعتبار پول ایران، مردم ما به دنبال بستر مناسبی هستند تا به اصطلاح بتوانند یکی خود را 10 تا کرده و بتوانند امورات خود را بگذرانند. عده‌ای هم از ترس و بیم آینده برای خود و خانواده خود، درصدد سرمایه گذاری هستند تا ارزش پول خود را حفظ کنند و بتوانند با تورم جلو بروند. لذا به فکر ورود به بازار فارکس و ارزهای دیجیتال می‌افتند.

این دو بازار در سال‌های اخیر، فراز و نشیب‌های بسیار زیادی را تجربه کرده‌اند. عده‌ای در روزهای خوب بازار سودهای بسیاری برداشت کردند و عده‌ای در همان روزها به حسرت نشستند که را دچار هیجانات و احساسات بی پایه و اساس شدند.

اگر بخواهیم ببینیم که سرمایه گذاری روی کدام بازار بهتر جواب می‌دهد، باید ماهیت و تاریخچه معاملات در هر دو را ورد بحث و بررسی قرار دهیم.

بازار فارکس، بازاری تقریبا با قدمت چند ده ساله است که شاید تا پیش از ظهور اینترنت، نتوانسته بود رشدی به این اندازه را تجربه کند. با شکل گیری اینترنت و ایجاد بروکرها و کارگزاری‌های مختلف در کشورهای سراسر دنیا، پول‌های بسیار زیادی وارد این بازار شد. در این بازار می‌توان ارز کشورهای مختلف دنیا را خرید و فروش کرد. دلار آمریکا، ین ژاپن و پوند انگلیس و یورو، از ارزهای معروف این بازار هستند که در طول روز، به میزان بسیار زیادی خرید و فروش می‌شوند. این بازار گردش مالی چندین میلیارد دلاری در طول 24 ساعت دارد و به همین دلیل، بزرگترین بازار مالی دنیا به حساب می‌اید.

اگر قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت دارید، می‌توانید روی این بازار حساب کنید. در این بازار می‌توان به شکل دلاری، درآمدهای خوبی را به صورت روزانه، کسب کرد. البته برخی هم معتقدند که می‌توان جفت ارزهای این بازار را خرید کرد و آنها را در کیف پول خود، برای بلند مدت نگهداری کرد. اما سرمایه گذاری کوتاه مدت و کسب درآمد روزانه در این بازار، معمول‌تر است.

بازار ارزهای دیجیتال، بازاری جدید و نوظهور است که ارزهای دیجیتال اعم از بیت کوین، هزاران آلت کوین و کوین‌های ارزشمند و بعضا کم ارزش، در آن خرید و فروش می‌شود. این بازار، هیچ محدودیتی ندارد. نه محدودیت قیمتی دارد و نه محدودیت زمانی. بازاری کاملا باز و مناسب برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت است. تجربه نشان می‌دهد که خریدن کوین‌های این بازار و هولد کردن آنها در کیف پول خود، می‌تواند رشد خوبی در چند سال داشته باشد.

اگر قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارید، ارزهای دیجیتال، گزینه بهتری می‌باشد. البته می‌توان در این بازار ترید روزانه و کسب درآمد روزانه هم داشت اما سرمایه گذاری بلند مدت، بهتر جواب می‌دهد.

مزایای ترید در بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال، بازاری کاملا باز و با نوسان قوی قیمت است. سرمایه گذاری و ترید در این بازار با حفظ هیجانات و دوری از احساسات کاذب، می‌تواند سودهای خوبی در پی داشته باشد. البته ضرر همیشه جزئی از ترید در بازارهای مالی است و نمی‌توان گفت که در این بازار هیچ ضرری وجود ندارد. اما می‌توان آن را کنترل کرد. مزایای ترید در بازار ارزهای دیجیتال شامل موارد زیر است:

نوسان قیمت در بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و می‌توان از این موقعیت در جهت کسب سود در دراز مدت و حتی کوتاه مدت استفاده کرد.

·        در این بازار می‌توان دسترسی به بازار بزرگ جهانی داشت.

·        وجود روش‌های متنوع و معاملات مختلف در صرافی‌های ارز دیجیتال

·        پر سود بودن این بازار خیلی زیاد است.

·        شروع سرمایه گذاری با سرمایه کم

·        بازدهی بالایی در این بازار وجود دارد.

·        امکان معامله کوین‌های مختلف در 24 ساعت و بدون تعطیلی بازار

·        تنوع در انتخاب ارزهای دیجیتال مختلف

·        امکان نوسان گیری قیمتی در این بازار خیلی راحت‌تر از فارکس است.

·        امکان ثبت نام و فعالیت در صرافی‌های ارز دیجیتال در داخل و خارج کشور فراهم است و برخی از صرافی‌های خارجی معتبر مانند بینگ ایکس bingx با کاربران ایرانی مشکلی ندارد و می‌توان بدون احراز هویت در این صرافی مشغول شد.

·        فعالیت در این بازار راحت بوده و با آموزش ابتدایی هم می‌توان سرمایه گذاری را روع کرد که این مورد کاملا بر خلاف فارکس است. زیرا ترید در فارکس نیازمند آموزش بسیار و وقت بیشتری برای یاد گرفتن است.

·        امکان انجام معاملات اهرم دار

مزایای ترید در بازار فارکس

فارکس، بزرگترین بازار مالی دنیا، هنوز هم یکه تاز در دنیاست و اکثر سرمایه گذاران و سرمایه داران در این بازار فعالیت می‌کنند.  مزایای بسیار زیادی برای ترید در بازار فارکس وجود دارد. برخی از این مزایا شامل موارد زیر است:

·        فعالیت در این بازار یعنی روبرو بودن با یک بازار بزرگ و وسیع جهانی و معامله ارزهای مختلف کشورهای دنیا

·        دراین بازار نوسان قیمت مانند بازار بورس ایران به میزان خیلی کم نیست. اما مانند بازار ارزهای دیجیتال هم بدون نوسان و دارای مخاطره بسیار نیست. نوسان قیمتی در این بازار کاملا متناسب است و می‌توان سودهای خوبی بدست آورد.

·        امکان خرید و فروش جفت ارزهای مختلف در 24 ساعت و طبق سشن‌های مختلف در دنیا

·        هزینه انجام تراکنش‌ها در این بازار پایین است و در مواردی پایین‌تر از ارزهای دیجیتال است.

·        امکان انجام معاملات اهرم دار و مارجین

·        نقدینگی بالا در این بازار سبب می‌شود که تبدیل دارایی به دلار و ارزهای دیگر، خیلی سریع انجام شود.

مزایای بازار فارکس به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود. بازار فارکس، سراسر مزیت است و می‌تواند برای ترید و به خصوص ترید روزانه ( اسکالپ ) بسیار مناسب باشد.

امنیت بروکرها بالاتر است یا صرافی‌؟

وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال یا جفت ارزهای فارکس می‌شود، باید بستر معاملاتی آنها نیز خوب شناخته شود تا مبادا سرمایه به خطر بیفتد.

همان طور که برای معاملات بازار سهام، کارگزاری‌ها شکل گرفته‌اند، بروکرها نیز برای معاملات جفت ارزهای فارکس پدید آمده‌اند. در واقع، بروکرها، پلتفرم معاملاتی بازار فارکس هستند. در مقابل، ارزهای دیجیتال نیز باید در بستری مشخص و مخصوص به خود معامله شوند که کاملا به شکل اینترنتی هستند. این پلتفرم‌ها، صرافی نام دارند.

امنیت صرافی و بروکرها، به شدت حائز اهمیت است. اگر امنیت یک صرافی یا بروکر به خطر بیفتد، سرمایه‌های موجود در آن نیز به باد خواهند رفت. کاربران ایرانی با بقیه تریدرهای دنیا، وضعیت متفاوتی دارند. کشور ما جزو کشورهای تحریم شده مالی توسط اکثر کشورهای آسیایی، اروپا و آمریکا می‌باشد. لذا باید با چشمی باز و کاملا تحقیق شده وارد صرافی یا بروکر شویم.

معمولا تمامی صرافی‌ها و بروکرهای دنیا، سعی و تلاش خود را می‌کنند تا امنیت حساب‌ها و دارایی تریدرها حفظ شود. اما برخی هم در این زمینه کوتاهی می‌کنند و هکرها می‌توانند به راحتی از حساب آنها، سرقت انجام دهند.

بروکرهای فارکس نیز در ایران هیچ گونه نمایندگی رسمی ندارند. اما برخی از آنها با کاربران ایرانی کار می‌کنند که مقر نمایندگی آنها در کشورهای همسایه مانند امارات، کویت، آذربایجان و ارمنستان و ترکیه قرار دارد.

اگر به دنبال بستر معاملاتی راحت هستید، پیشنهاد ما به شما، بازار ارزهای دیجیتال است. البته در صورتی که در صرافی بینگ ایکس bing x حساب کاربری داشته باشید، می‌توانید در کنار معامله ارزهای دیجیتال، جفت ارزهای فارکس را هم معامله کنید. در واقع، صرافی بینگ اکس bingx نقش صرافی و بروکر، هر دو با هم را دارد.

و کلام آخر

مقایسه بازار ارز دیجیتال و فارکس نشان می‌دهد که هر دو بازار، مکان خوبی برای ترید به حساب می آیند. اما انتخاب هر کدام، بسته به اهداف، ستک تجارت و دانش افراد دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا