علم و دانش

نحوه قفل کردن فرمول ها در اکسل

آموزش قفل کردن سلول های دارای فرمول در اکسل

برای جلوگیری از خراب شدن فرمول‌های خود در مایکروسافت اکسل، در اکسل می‌توانید سلول‌های حاوی فرمول‌ها را قفل کنید و در عین حال تمام سلول‌های دیگر را در صفحات گسترده مایکروسافت اکسل باز نگه دارید؛ ما به شما و در این مقاله نشان خواهیم داد که نحوه قفل کردن فرمول ها در اکسل ببه چه صورت است.

آموزش قفل کردن سلول های دارای فرمول در اکسل

به‌طور پیش‌فرض، وقتی از کاربرگ خود با پسورد محافظت می‌کنید، اکسل تمام سلول‌های صفحه شما را قفل می‌کند و نه فقط سلول‌های حاوی فرمول را. برای دور زدن آن، ابتدا باید تمام سلول های خود را باز کنید، سلول های حاوی فرمول ها را انتخاب کنید و سپس این سلول ها را با فرمول قفل کنید.

به این ترتیب، کاربران می توانند مقادیر تمام سلول های کاربرگ شما را ویرایش کنند، به جز سلول هایی که فرمول در آنها وجود دارد.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : نحوه قفل کردن سلول ها در اکسل – راهنمای کامل

قفل کردن فرمول ها در اکسل

برای جلوگیری از تغییر سلول های فرمول دار، ابتدا صفحه گسترده خود را با Microsoft Excel اجرا کنید.

در صفحه گسترده خود، همه سلول ها را با فشار دادن Ctrl+A (ویندوز) یا Command+A (Mac) انتخاب کنید. سپس روی هر سلولی کلیک راست کرده و «Format Cells» را انتخاب کنید.

Format Cells اکسل

در پنجره “Format Cells”، از بالا، برگه “Protection” را انتخاب کنید. سپس گزینه «Locked» را غیرفعال کنید و روی «OK» کلیک کنید.

باز کردن قفل سلول در اکسل

همه سلول‌های کاربرگ شما اکنون باز شده‌اند. اکنون برای قفل کردن سلول های حاوی فرمول، ابتدا همه این سلول ها را انتخاب کنید.

برای انجام این کار، در نوار اکسل در بالا، روی برگه “Home” کلیک کنید. سپس، از بخش «Editing» و سپس Find & Select > Go To Special را انتخاب کنید.

Go To Special اکسل

در کادر «Go To Special»، گزینه «Formulas» را فعال کرده و روی «OK» کلیک کنید.

پیدا کردن سلول های دارای فرمول

در صفحه گسترده شما، اکسل تمام سلول های حاوی فرمول ها را برجسته کرده است. اکنون برای قفل کردن این سلول‌ها، روی هر یک از این سلول‌ها کلیک راست کرده و «Format Cells» را انتخاب کنید.

فرمت بندی سلول در اکسل

در پنجره “Format Cells” به تب “Protection” دسترسی پیدا کنید. سپس گزینه “Locked” را فعال کرده و روی “OK” کلیک کنید.

قفل کردن سلول در اکسل

سلول های حاوی فرمول ها در کاربرگ شما اکنون قفل شده اند. برای جلوگیری از تغییر آنها، از نوار Excel در بالا، برگه “Review” را انتخاب کنید.

در برگه “Review”، روی گزینه “Protect Sheet” کلیک کنید.

قفل کردن شیت در اکسل

کادر «Protect Sheet» را خواهید دید. در اینجا، به صورت اختیاری، یک رمز عبور را در فیلد «Password to Unprotect Sheet» وارد کنید. سپس روی «OK» کلیک کنید.

رمز گذاشتن روی شیت در اکسل

اگر در مرحله قبل از رمز عبور استفاده کرده اید، سپس در کادر «Confirm Passwordر» که باز می شود، آن رمز عبور را دوباره وارد کرده و روی «OK» کلیک کنید.

تایید رمز عبور در شیت اکسل

و تمام. تمام سلول های حاوی فرمول در کاربرگ شما اکنون قفل شده اند. اگر شما یا شخص دیگری سعی کنید محتویات این سلول ها را تغییر دهید، اکسل یک پیام خطا نمایش می دهد.

بعداً، برای اینکه به کاربران اجازه دهید این سلول‌های فرمول را ویرایش کنند، سپس با دسترسی به برگه «Review» و انتخاب «Unprotect Sheet»، از صفحه کاری خود محافظت کنید.

باز کردن قفل شیت در اکسل

و به این ترتیب از به هم ریختن فرمول های خود در صفحات گسترده اکسل خود جلوگیری می کنید.

شاید این مقاله برای شما کاربردی باشد : ۱۸ فرمول برتر اکسل که باید بدانید (با مثال)

یکی دیگر از مجموعه آموزش های علم و دانش به اتمام رسید. آیا در رابطه با این مقاله در مورد نحوه قفل کردن فرمول ها در اکسل سوالی دارید؟ اگر بله، لطفاً در بخش نظرات مقاله به ما اطلاع دهید. تیم متخصص ما به شما کمک می کند تا سوالات خود را بلافاصله حل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا