علم و دانش

نحوه استفاده از SUMIF در اکسل

آموزش فرمول SUMIF در برنامه اکسل

افزودن مقادیر در اکسل به اندازه کافی با استفاده از تابع SUM آسان است. اما اگر بخواهید فقط اعدادی را اضافه کنید که معیارهای خاصی را دارند، چه؟ با استفاده از فرمول SUMIF در اکسل، می توانید مقادیر دقیق مورد نظر خود را اضافه کنید.

SUMIF یکی از آن توابعی است که می تواند در وقت شما از کارهای دستی صرفه جویی کند. به جای بررسی داده های خود و اضافه کردن دستی اعداد مورد نیاز، می توانید فرمولی را با تابع SUMIF وارد کنید. معیارهایی که در فرمول استفاده می کنید می تواند عدد یا متن باشد. به علاوه، می‌توانید مقادیر را در محدوده سلولی متفاوت بر اساس معیارهای موجود در سلول دیگر اضافه کنید. در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است.

تابع sumif در اکسل چیست؟

با استفاده از این تابع میتوانید مجموع تمام سلول هایی که در محدوده معین شده قرار دارند را محاسبه کنید. این تابع بسیار ابتدایی است و اگر بخواهید در این محدوده شرایط خاصی را تعیین کنید با محدودیت رو به رو هستید و نمیتوانید با این تابع این کار را انجام دهید.

ساختار تابع SUMIF در اکسل چگونه است؟

این تابع در اکسل به صورت SUMIF(range, criteria, [sum_range]) تعریف میشود که در مقال تمام این آرگومان ها را به همراه حل چند تمرین بررسی کرده ایم.

برای میانبر های بیشتر، به مقاله ۵۰ میانبر اکسل که در سال ۲۰۲۲ باید بدانید نگاهی بیندازید.

نحوه استفاده از SUMIF در اکسل

دستور تابع SUMIF (محدوده_سلول، معیار، مجموع_محدوده) است که در آن دو آرگومان اول مورد نیاز است. می توانید از آرگومان sum_range برای افزودن سلول ها در محدوده ای غیر از محدوده جستجو استفاده کنید. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم.

برای شروع ساده، ما می خواهیم مقادیر را در محدوده B2 تا B12 در صورتی که بزرگتر از ۴۵۰ هستند، اضافه کنیم. شما از این فرمول استفاده می کنید:

=SUMIF(B2:B12,">450")
اولین قسمت فرمول داخل پرانتز محدوده سلولی است که ما به دنبال مقادیر آن هستیم. بخش “> 450” به دنبال مقادیر بیشتر از ۴۵۰ در آن محدوده است. سپس تابع SUMIF مقادیر مطابق با آن شرایط را اضافه می کند.
استفاده از SUMIF
شما می توانید از عملگر بزرگتر، کوچکتر یا مساوی در فرمول خود استفاده کنید. با کمی تعدیل، این فرمول مقادیری را که بزرگتر یا مساوی ۴۵۰ باشند اضافه می کند:
=SUMIF(B2:B12,">=450")

جمع مقادیر بزرگتر از یک عدد در محدوده اکسل

شاید مقادیری که می خواهید اضافه کنید بر اساس معیارهایی در محدوده سلولی متفاوت باشد. این زمانی است که از آرگومان sum_range استفاده می کنید.

برای اضافه کردن مقادیر در محدوده سلولی B2 تا B12 تنها در صورتی که مقدار در محدوده A2 تا A12 در روبرو سلول مربوط به Location A باشد، از این فرمول استفاده کنید:

=SUMIF(A2:A12,"Location A",B2:B12)

جمع سلول ها با sumif

برای مثالی دیگر با استفاده از آرگومان اختیاری، می‌خواهیم مقادیر را در محدوده F2 تا F12 فقط در صورتی اضافه کنیم که یک مقدار در B2 تا B12 بزرگتر یا مساوی ۵۰۰ باشد. فرمول در اینجا آمده است:

=SUMIF(B2:B12,">=500",F2:F12)

نحوه استفاده از فرمول sumif در اکسل

دفعه بعد که نیاز به اضافه کردن مقادیر در برگه خود داشتید اما می‌خواهید مطمئن شوید که فقط مقادیر خاصی را درج می‌کنید، تابع SUMIF را در اکسل امتحان کنید.

شاید این مقاله برای شما کاربردی باشد : ۱۸ فرمول برتر اکسل که باید بدانید (با مثال)

یکی دیگر از مجموعه آموزش های علم و دانش به اتمام رسید. آیا در رابطه با این مقاله در مورد نحوه استفاده از SUMIF در اکسل سوالی دارید؟ اگر بله، لطفاً در بخش نظرات مقاله به ما اطلاع دهید. تیم متخصص ما به شما کمک می کند تا سوالات خود را بلافاصله حل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا