ترفندسخت افزارشبکه و سرور

آموزش تصویری ریست مودم و روتر | راه اندازی مجدد و تنظیمات مودم

گاهی ممکن است در هنگام استفاده از اینترنت مودم، اینترنت ناگهان دچار قطعی شود، یا ممکن است به طور ناگهانی سرعت اینترنت کاهش پیدا کند. علاوه بر این ممکن است برای مودم مشکلات دیگری رخ دهد که دسترسی به اینترنت برای شما امکان پذیر نباشد. راهکارهای متفاوتی وجود دارند تا مشکلات پیش آمده را برطرف کنید، اما یکی از راهکارها ریست مودم و روتر است. این کار کمک می‌کند تا قطعی اینترنت برطرف شود.

چرا باید مودم را ریست کرد؟

مودم‌ها دارای پردازنده و رم هستند و زمانی که یک مودم به مدت طولانی روشن باشد، ممکن است فضای رم پر شده و به دلیل نداشتن حافظه داخلی سرعت مودم کاهش پیدا کند. می‌توانید با خاموش و روشن کردن مجدد مودم، حافظه رم را به حالت اولیه خود باز گردانید. همچنین با عملیات ریست کردن، هر گونه اختلالی که در مودم به وجود آمده باشد برطرف خواهد شد.

مراحل ریست مودم و روتر

ریست مودم و روتر کار چندان سخت و پیچیده‌‌ای نیست و شما می‌توانید به تنهایی این کار را انجام دهید. شما می‌توانید به سه حالت مودم را ریست کنید.

• سافت ریست

این نوع ریست به معنای جدا کردن سیم تلفن از مودم، چند ثانیه صبر کردن و اتصال مجدد سیم تلفن به مودم است، بدین طریق عملیات ریست را کامل انجام داده اید.

• ریبوت کردن مودم

انجام این عمل به معنای خاموش و روشن کردن مجدد مودم است. در واقع اگر مودم دچار مشکل سطحی شده باشد و یا سیستم عامل هنگ کرده باشد، از این طریق می‌توانید مودم را مجدداً راه اندازی کنید. برای ریبوت کردن آداپتور را از برق جدا کرده و پس از چند ثانیه صبر کردن آداپتور را مجدداً وصل کنید تا مودم مجددا راه اندازی شود.

• ریست کردن هارد

سومین راهکار است. از این طریق شما می‌توانید به طور کلی تنظیمات مودم را تغییر داده و به تنظیمات اولیه مودم باز گردید. هرگونه تنظیمات شخصی سازی که بر روی مودم انجام شده است، با این عمل به طور کامل از بین رفته و شما باید مجدداً تنظیمات را انجام دهید.

ریست مودم به روش سخت افزاری

شما می‌توانید به دو طریق نرم افزاری و سخت افزاری ریست مودم و روتر را انجام دهید.

• ریست مودم دی لینک و ریست مودم و روتر تی پی لینک به روش سخت افزاری

در ابتدا باید کابل‌هایی که به مودم تی پی لینک متصل شده‌‌اند را جدا کنید. در پشت دستگاه مودم دکمه ریزی وجود دارد که بر روی آن کلمه ریست (Reset) نوشته شده است. زمانی که مودم روشن است، دکمه را به داخل فشار داده و به مدت ۳۰ ثانیه آن را نگه دارید.

اگر فشردن دکمه با انگشت برای شما دشوار است می‌توانید از یک سوزن ته گرد استفاده کنید. تا زمانی باید دکمه را نگه دارید تا چراغ وضعیت (Status) خاموش شود. توجه داشته باشید در حین انجام عمل ریست چراغ‌هایی که بر روی مودم وجود دارند، روشن و خاموش می‌شوند اما این حالت از چراغ‌ها مشابه به حالت عادی نیستند و پس از انجام عملیات ریست به حالت عادی باز می‌گردند.

هرگاه چراغ‌ها به حالت عادی بازگشتند به معنای پایان انجام ریست است و می‌توانید کابل شبکه را به مودم متصل و از اینترنت استفاده کنید. مودم دی لینک را نیز می‌توانید به روش سخت افزاری به همین ترتیب ریست کنید.

ریست مودم به روش نرم افزاری

همان طور که گفته شد شما می‌توانید به دو طریق نرم افزاری و سخت افزاری ریست مودم و روتر را انجام دهید. در ادامه نحوه ریست مودم و روتر دی لینک و ریست مودم تی پی لینک را به روش نرم افزاری شرح می‌دهیم.

• ریست مودم دی لینک به روش نرم افزاری

در قسمت مرورگر تلفن همراه یا کامپیوتر خود، عبارت ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را درج کنید. صفحه‌‌ای که باز می‌شود از شما اطلاعات یوزرنیم و پسورد را می‌خواهد. تقریباً برای تمام مودم‌ها از کلمه ادمین Admin)) به عنوان یوزرنیم و پسورد استفاده می‌شود.

این کلمه را برای هر دو گزینه تایپ کنید. سپس دکمه لاگین را کلیک کرده و وارد صفحه تنظیمات شوید. در صفحه جدید قسمت Tools را کلیک کنید. در پنلی که در سمت چپ صفحه وجود دارد، گزینه System Commands را انتخاب کنید. با پیدا کردن کلمه Reset یا Restore، عملیات ریست را انجام دهید.

• ریست مودم تی پی لینک به روش نرم افزاری

ریست مودم تی پی لینک به روش نرم افزاری نیز کاری بسیار ساده است. پس از باز کردن صفحه مرورگر، عبارت ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را درج کنید. در صفحه‌‌ای که یوزرنیم و پسورد را می‌خواهد، کلمه ادمین را برای هر دو مورد درج کنید.

در صفحه جدید گزینه Maintenance، سپس گزینه Sys Restart را انتخاب کنید. در پنجره جدیدی که باز شده است در قسمت System Restart with گزینه Factory Default Settings سپس گزینه Restart را انتخاب کنید.

سخن پایانی

هر گاه اتصال شما با مودم برقرار نمی‌شود، یکی از راهکارها ریست مودم و روتر است. از این طریق می‌توانید مشکلاتی که در مودم به وجود آمده است را برطرف کنید. ریست کردن مودم‌های تی پی لینک و دی لینک تقریباً مشابه هم هستند و از طریق نرم افزاری و سخت افزاری می‌توانید هر نوع مودم را ریست کنید.

اگر پس از انجام مراحل ریست کردن، همچنان در دریافت اینترنت با مشکل مواجه شدید، باید از دریافت خدمات شرکت ارائه دهنده اینترنت اطمینان حاصل کنید.

منبع:  آموزش تصویری ریست مودم از سایت راف نت https://rafnet.ir/mag/ریست-مودم/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا