ترفند

چگونه از داغ شدن بیش از حد کنسول بازی جلوگیری کنیم

نحوه جلوگیری از داغ شدن کنسول بازی

وقتی ایکس باکس یا پلی استیشن خود را بازی می کنید، می خواهید از عناوین داغ جدید لذت ببرید، نه یک کنسول خیلی داغ. در اینجا چند نکته برای کاهش گرمای بیش از حد پلی استیشن، Xbox Series X یا Xbox Series S ارائه شده است.

چگونه بفهمیم کنسول من بیش از حد گرم شده است

به عنوان مثال Xbox Series X و S به گونه ای طراحی شده اند که گرما را تخلیه کنند، بنابراین اگر دریچه بالای فن داغ است نگران نباشید. دقیقاً مانند یک رایانه شخصی که بیش از حد گرم می شود، اگر کنسول به طور ناگهانی خاموش شود، ممکن است با گرم شدن بیش از حد Xbox مشکل داشته باشید. اگرچه خاموش شدن ناگهانی می تواند به دلیل طیف وسیعی از مشکلات (از جمله مشکلات منبع تغذیه) ایجاد شود، اما همچنین نشان دهنده گرمای بیش از حد است.

 

کنسول خود را خاموش می کند تا از آسیب ناشی از دمای بالا جلوگیری کند. اگر مشکوک به این موضوع هستید، همیشه قبل از اینکه دوباره آن را روشن کنید، منتظر بمانید تا کنسول شما خنک شود.

جریان هوای خوب از گرم شدن بیش از حد کنسول شما جلوگیری می کند

مهمترین کاری که می توانید برای محافظت از عملکرد حرارتی کنسول بازی خود انجام دهید این است که مطمئن شوید که کنسول جریان هوای بدون مانع دارد. در Xbox Series X، کنسول زمانی که به صورت عمودی ایستاده است هوا را از پایین کنسول دریافت می کند. مش مقعر در “بالا” جایی است که کنسول هوای گرم را تخلیه می کند.

در Xbox Series S، ورودی هوا نیز در لبه پایینی کنسول در حالت عمودی قرار دارد. دایره سیاه در کنار (یا بالا، اگر کنسول دراز کشیده است) جایی است که هوای گرم تخلیه می شود. برای هر دو کنسول، مایکروسافت “4-6 اینچ فاصله از همه طرف” را برای اطمینان از تهویه کافی توصیه می کند.

محل قرار دادن کنسول بازی

کنسول خود را روی سطح محکمی قرار دهید که احتمال سقوط آن وجود نداشته باشد. از قرار دادن کنسول خود روی پارچه خودداری کنید، زیرا ممکن است گرما را به دام بیندازد و جریان هوا را مختل کند. اطراف کنسول خود را با وسایل شلوغ نکنید و از قرار دادن هر چیزی (مانند جعبه های بازی یا کنترلرهای یدکی) روی آن خودداری کنید.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : بهترین شبیه ساز PS4 برای کامپیوتر در سال 2023

فضاهای بسته می تواند منجر به گرمای بیش از حد کنسول بازی شود

برای بهترین نتیجه، کنسول خود را در یک واحد باز قرار دهید که جریان هوای خوبی از همه طرف دارد. واحدهای سرپوشیده که جریان هوا را محدود می کنند ممکن است گرما را به دام بیندازند. حتی اگر در اطراف لبه کنسول خود فضایی دارید، هوای داخل واحد می تواند برای مدت طولانی گرم شود.

کنسول ایکس باکس

تبادل هوا برای خنک نگه داشتن وسایل الکترونیکی شما مهم است. توانایی این کنسول برای تنظیم دما به داشتن ورودی کافی هوای خنک بستگی دارد. گردش هوای گرم می تواند منجر به مشکلات گرمای بیش از حد شود. اگر نگران افزایش گرما، به خصوص در ماه های گرمتر هستید، کنسول خود را در موقعیت بازتری قرار دهید.

دریچه ها را تمیز کنید تا از گرم شدن بیش از حد کنسول خود جلوگیری کنید

علاوه بر موقعیت یابی کنسول، باید به طور مرتب کنسول خود را تمیز کنید تا از جریان هوای کافی اطمینان حاصل کنید. این امر به ویژه در نزدیکی ورودی هوا، جایی که گرد و غبار و سایر زباله های ناخواسته می توانند جمع شوند، مهم است. اگر حیوانات خانگی دارید که مو می ریزند، باید مراقب باشید که مو در اطراف دهانه ها جمع نشود.

دریچه‌های کنسول خود را به‌علاوه سطحی که کنسول روی آن قرار دارد، گردگیری کنید. جلوگیری از تجمع گرد و غبار با تمیز نگه داشتن اتاق نسبتاً کمک خواهد کرد.

از قرار دادن سایر منابع گرما در نزدیکی کنسول خودداری کنید

برای اینکه کنسول بازی شما خودش را خنک کند، به یک منبع خوب هوای خنک نیاز دارد. قرار دادن سایر دستگاه هایی که خیلی نزدیک به کنسول شما گرما تولید می کنند می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. این شامل رایانه‌های شخصی و سایر کنسول‌ها، بخاری‌ها و دریچه‌های گرمایش یا حتی تلویزیون یا مانیتور شما می‌شود.

برخی از نمایشگرهای LED به دلیل نور پس زمینه، گرمای زیادی در پشت دستگاه ایجاد می کنند. اگر متوجه شدید که کنسول در حال گرم شدن است، آن را از پشت تلویزیون دور کنید.

اضافه کردن فن به اتاق خود را در نظر بگیرید

اگر نمی‌توانید از قرار دادن کنسول خود در داخل یک واحد بسته که طرف‌های باز ندارد اجتناب کنید، همیشه می‌توانید فن‌هایی را نصب کنید که هوای خنک به داخل جریان پیدا کند و هوای گرم از آن خارج شود. اینها اغلب به عنوان خنک کننده کمد سینمای خانگی فروخته می شوند، اما برای کنسول ها و دستگاه های استریم که گرما را نیز از بین می برند، به خوبی کار می کنند.

احتمالاً باید یک سوراخ در کمد خود ایجاد کنید و پس از آن می توانید فن را به یک پریز USB یا آداپتور برق وصل کنید. مدل‌هایی مانند AC Infinity Airplate S5 در هر دو اندازه فن 80 و 120 میلی‌متری عرضه می‌شوند، دارای سرعت‌های متعدد هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بسیار بی‌صدا باشند.

دمای بالای محیط می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد کنسول شود

توجه به دماهای گرمتر در ماه های گرمتر یا در اتاق هایی که به ویژه در تمام سال گرم هستند، ارزش دارد. مایکروسافت (در دفترچه راهنمای کنسول سری ایکس‌باکس) می‌گوید که «دمای کار کنسول 5ºC (+41ºF) تا 35ºC (+95ºF)» است، بنابراین دمای محیط بیش از این می‌تواند باعث مشکلات داغ شدن بیش از حد شود.

شاید ارزش آن را داشته باشد که اتاق را با استفاده از تهویه مطبوع خنک کنید یا در روزهای گرم به سادگی پنجره نزدیک را باز کنید. توجه داشته باشید که گرمای تابشی تولید شده توسط بخاری ها، آتش سوزی ها و غیره نیز می تواند باعث داغ شدن کنسول شما شود.

کنسول خود را برای تمیز کردن عمیق تر باز کنید

باز کردن کنسول Xbox Series X یا S گارانتی شما را باطل می کند، بنابراین این کار را انجام ندهید مگر اینکه کنسول شما حداقل یک سال از عمر آن گذشته باشد (یا اگر در جایی زندگی می کنید که دارای گارانتی استاندارد دو ساله هستید). اکثر کاربران ایکس باکس نیازی به فکر کردن به انجام این کار تا زمانی که به طول عمر گارانتی کنسول نرسند، نخواهند بود، به خصوص اگر با تمیز کردن منظم آن و محیط اطراف آن، از کنسول خود مراقبت کنند.

اگر متوجه شده اید که کنسول شما قدیمی تر است، گرمای بیشتری را خارج می کند، یا در حال خاموش شدن ناگهانی بالقوه ناشی از گرما هستید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که کنسول خود را باز کنید و گرد و غبار را با هوای تحت فشار خارج کنید.

می‌توانید به صورت آنلاین راهنمای تعمیر کنسول‌های Xbox Series X و کنسول‌های Xbox Series S را که بیش از حد گرم می‌شوند، پیدا کنید. این راهنماها در عمق و جداسازی قطعات، حذف گرد و غبار (با برس) و همچنین جایگزینی خمیر حرارتی هستند.

کارهایی که نباید با گرمای بیش از حد کنسول بازی انجام داد

اگر مشکوک هستید که کنسول بازی شما به طور معمول بیش از حد گرم می شود، باید اقداماتی را برای اصلاح این وضعیت انجام دهید. این می تواند به معنای انتقال کنسول خود به جای دیگری (حتی به طور موقت)، تمیز کردن آن، حذف منابع گرمایی نزدیک یا حتی مشورت با یک متخصص تعمیر باشد. اگر کنسول شما هنوز تحت دوره گارانتی استاندارد خود است، قبل از اینکه خودتان اقدام به تعمیر کنید، همیشه باید با یک تعمیرکار مطمئن تماس بگیرید.

عدم رسیدگی به مشکل می تواند به این معنی باشد که کنسول خود را در معرض آسیب ناشی از گرما قرار می دهید.

یکی دیگر از مجموعه آموزش های ترفند به اتمام رسید. آیا در رابطه با این مقاله در مورد چگونه از داغ شدن بیش از حد کنسول بازی جلوگیری کنیم سوالی دارید؟ اگر بله، لطفاً در بخش نظرات مقاله به ما اطلاع دهید. تیم متخصص ما به شما کمک می کند تا سوالات خود را بلافاصله حل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا