رپورتاژ

برش پلاسما و نازل آن

برش پلاسما:

روش های مختلفی برای برش فلزها و ورق های فلزی وجود دارد. یکی از روش های رایج استفاده از برش پلاسما است. در این روش با استفاده از یک گاز بی اثر که با سرعت از یک مشعل بیرون می آید جرفه می زنند و در نتیجه بین گاز و سطح برش یک قوس الکتریکی ایجاد شده و گاز به حالت پلاسما در می آید. پلاسما یکی از حالت های ماده هست که به عنوان مثال در خورشید به علت دمای بالا هم وجود دارد. پلاسما دارای ذرات باردار مثبت و منفی یعنی یون ها و الکترون ها می باشد. پلاسما به حدی داغ است که الکترون از اتم ها جدا شده و گاز یونیزه ایجاد می شود. همین خاصیت باعث می شود که از این گاز در برش فلزات استفاده شود که به این روش برش پلاسما می گویند.

نازل پلاسما:

نازل برش پلاسما یا همان نازل پلاسما قطعه ای در سیستم برش پلاسما است که مسیر باریکی برای هدایت گازها با سرعت زیاد فراهم می کند. این مسیر باریک به قطعه برخورد کرده و با برندگی بالایی که دارد باعث برش قطعه فلزی می شود. در شکل زیر انواعی از نازل های پلاسما را مشاهده می کنید.

 

انواع نازل پلاسما

دسته بندی های مختلفی برای نازل پلاسما وجود دارد. این تقسیم بندی ها می تواند بر اساس جنس، سایز قطعه و یا نوع کارکرد آن باشد. نازل پلاسمای برنجی، استیل و مسی از تقسیم بندی بر اساس جنس و ماده به کار رفته  می باشد. هم چنین نازل پلاسمای برشکاری و نازل پلاسمای جوشکاری دسته بندی بر ساس نوع کارکرد این قطعه می باشد که همان طور که از نام آن ها پیداست اولی در هنگام برشکاری به کار می رود و دیگری در هنگام جوشکاری کاربرد دارد. سیستم برش پلاسمای برای اینکه دمای زیادی در طی فرایند تولید می شود نیازمند خنک کاری است تا به قطعات آن آسیب نرسد. تقسیم بندی دیگر بر اساس سیستم خنک کاری برای نازل انجام می دهند. برخی نازل ها مانند نازل های p30، p50، پاورمکس، نازل p80 از نازل های هواخنک و نازل های cp200 و p160 از مثال های نازل آب خنک هستند.

 

نازل پلاسما از اجزا تورچ پلاسما

تورچ پلاسما یا اسلحه پلاسما همان قطعه ای است که وظیفه تولید جریان مستقیم پلاسما و برشکاری را بر عهده دارد. البته از تورچ در کاربردهای دیگر نظیر جوش قوس پلاسما، گاز زدایی پلاسما و … نیز استفاده می شود. در واقع نازل پلاسما که توضیح دادیم بر روی تورچ پلاسما سوار می شود و گاز دستگاه را هدایت می کند. گاز مورد استفاده در تورچ و برش پلاسما معمولا گازهای بی اثر می باشد. ولی گاز حامل می تواند اکسیژن یا نیتروژن باشد.

 

نازل پلاسما آب

ماده استفاده شده در برش پلاسما می تواند آب هم باشد. به علت حرارت بالای ایجاد شده آب به صورت بخار و گاز در آمده و همان حالت یونیدگی و تبدیل به پلاسما اتفاق می افتد. در نهایت با استفاده از پلاسمای ایجاد شده می توان عمل برش پلاسما را انجام داد. نازل پلاسمایی که در این سیستم استفاده می شود از سری نازل های پلاسما آب می باشد.

الکترود پلاسما

الکترود پلاسما همانند نازل پلاسما از قطعاتی است که باید در زمان برشکاری بر روی تورچ و مشعل بسته شود. این قطعه درون نازل پلاسما قرار دارد و وظیفه آن انتقال، هدایت و حفظ گاز و ارسال آن به نازل پلاسما می باشد. همانند نازل، الکترود پلاسما می تواند جنس های مختلفی داشته باشد که از انواع رایج آن جنس برنجی و مسی می باشد.

 

مزایا استفاده از نازل پلاسما

به طور کلی استفاده از برش پلاسمای مزایای زیادی در کنار روش های دیگر برش نظیر cnc دارد. استفاده از نازل هم مزایای قابل توجهی دارد. از مزایای آن می توان به افزایش دقت در برش و افزایش کیفیت در برش لبه ها نام برد. هم چنین قابلیت اجرای کاربردها و برنامه های متنوع با استفاده از نازل وجود دارد و برای برش تمامی موادی که رسانای الکتریکی هستند مناسب است. با تمام این تفاسیر و کاربرد ضروری نازل در دستگاه برش پلاسما این را هم مد نظر داشته باشید که نازل پلاسما هم مانند بسیاری از قطعات صنعتی دیگر دارای یک عمر مفید است و پس از طی آن برای جلوگیری از آسیب به دستگاه برش نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا