آی او اسسیستم عامل

نحوه اجرای Shell Linux در iOS

آموزش اجرای Shell Linux در ایفون

iSH یک پروژه فعال برای اجرای پوسته لینوکس در iOS است. این یک محیط لینوکس Alpine است که با apk package manager کامل می شود. شما می توانید iSH را از فروشگاه App Store بارگیری کنید. نصب این اپ شامل یک apk کاملاً فعال به طور پیش فرض است. با لرنچی تا انتهای این مقاله همراه باشید.

اجرای Shell Linux در iOS

با نصب iSH از App Store شروع کنید. برنامه را راه اندازی کنید و مستقیماً به یک محیط پایانه Linux Alpine منتقل خواهید شد.

نصب و اجرا برنامه ISH Shell در ایفون

در اینجا می توانید دستورات Linux را اجرا کنید! شما می توانید از همه برنامه های یونیکس ارائه شده توسط BusyBox ، از جمله catgreplssed و wget استفاده کنید.

اجرای دستورات لینوکس در ایفون

iSH نوار آیکون صفحه کلید مخصوص به خود را ارائه می دهد تا استفاده از صفحه نمایش لمسی را ساده تر کند. چهار دکمه سمت چپ نوار به ترتیب Tab ، Control ، Escape و کلیدهای جهت دار هستند. دکمه کلید پیکان را در مسیری که می خواهید مکان نما حرکت کند، بکشید.

صفحه کلید ISH برای ایفون

سه دکمه سمت راست رابط تنظیمات را باز می کنند، متن را از کلیپ بورد ایفون جای گذاری می کنند و صفحه کلید را پنهان می کنند. روی هر جایی ضربه بزنید تا صفحه کلید پس از پنهان شدن دوباره برگردد.

تنظیمات برنامه ISH

منوی تنظیمات به شما امکان می دهد چند گزینه را سفارشی کنید. صفحه Appearance به شما امکان می دهد قلم را تنظیم کرده و بین تم های روشن و تاریک جابجا شوید. در صفحه App Icon می توانید از بین چندین ایکون برنامه انتخاب کنید. این گزینه به شما امکان می دهد iSH را با سبک بصری برنامه های دیگر در صفحه اصلی ایفون خود مطابقت دهید.

تنظیمات برنامه ISH

External Keyboard به شما امکان کنترل صفحه کلید فیزیکی متصل از طریق بلوتوث یا آداپتور USB را می دهد. با فعال کردن تنظیمات “Hide with external keyboard” می توانید هنگام استفاده از صفحه کلید خارجی نوار آیکون iSH را مخفی کنید.

افزودن پکیج ها

برای مدیریت بسته ها در محیط iSH خود می توانید از دستورات apk استفاده کنید.

# Update the package lists
apk update

# Upgrade existing installed packages
apk upgrade

# Install SSH
apk add openssh

# Remove SSH
apk del openssh

در صورت تمایل می توانید به مخازن رسمی Linux Alpine بروید. با این کار می توانید به لیست کامل نرم افزار Alpine دسترسی پیدا کنید. بسیاری از بسته ها نسخه های جدیدتری در مخازن اصلی Alpine نسبت به نسخه های ارائه شده در مخازن iSH دارند.

grep -v "file:///ish/apk/" /etc/apk/repositories | dd of=/etc/apk/repositories bs=4194304
echo https://dl-cdn.alpinelinux.org/alpine/v3.12/main >> /etc/apk/repositories
echo https://dl-cdn.alpinelinux.org/alpine/v3.12/community >> /etc/apk/repositories

دستورات بالا را اجرا کنید تا محتوای سیستم  iSH / ish / apk را با مخازن ارائه شده توسط Alpine Linux جایگزین کنید. برای دریافت لیست بسته های جدید، باید به روزرسانی apk را اجرا کنید.

استفاده از SSH در ایفون

شما می توانید OpenSSH را با apk add openssh نصب کنید. برای استفاده از دستگاه ایفون خود به عنوان سرور SSH ، دستورات زیر را اجرا کنید :

ssh-keygen -A
passwd
echo "PermitRootLogin yes" >> /etc/ssh/sshd_config
sshd

با این کار SSH host keys تولید می شوند و از شما می خواهند برای کاربر Root رمز عبور تعیین کنید. برای شروع، sshd فراخوانی می شود. اکنون می توانید به عنوان کاربر روت به دستگاه خود متصل شوید.

اجرای یک وب سرور

برای آپاچی از دستور apk install apache2 استفاده کنید. برای شروع روند Apache از httpd استفاده کنید. در مرحله بعدی، از آدرس IP دستگاه آیفون خود در یک مرورگر وب بازدید کنید. پس از وارد شدن به آدرس آیپی دستگاه در مرورگر باید متن “It works!” را مشاهده کنید.

نصب آپاچی بر روی آیفون

آپاچی را می توان به روش معمول پیکربندی کرد. فایل پیکربندی آن را در /etc/apache2/httpd.conf پیدا خواهید کرد. default document root، جایی که صفحات وب از آنجا ارائه می شوند /var/www/localhost/htdocs است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا