رپورتاژ

انواع روش‌های تحلیل بازارهای مالی و مزایا و معایب‎شان

امور مالی بخش بسیار مهمی از هر کسب و کاری است، امور مالی مانند زبان هر صنعتی که بدان مرتبط است عمل می‌کند. تحلیل مالی همچنین اصطلاحی است که برای توصیف فرآیند تجزیه و تحلیل جنبه‌های هر کسب و کار یا پروژه تجاری استفاده می‌شود.

تجزیه و تحلیل مالی یا تحلیل بازارهای مالی شامل استفاده از اطلاعات مالی برای تعیین عملکرد یک سازمان و ایجاد استراتژی‌های مرتبط برای بهبود عملکرد آن نهاد یا بازار است. تحلیل مالی همچنین بر منابع و وجوهی که یک سازمان برای ایجاد منابع خود از آنها استفاده می‌کند، متمرکز است.

تحلیلگران مالی اغلب کار خود را در محیط اکسل یا با استفاده از یک برگه حسابداری برای تحقیق در مورد اطلاعات تاریخی شرکت و پیش بینی نحوه رفتار بعدی آن سازمان یا بازار انجام می‌دهند. اگر شما یک سرمایه‌گذار هستید، چگونه می‌توانید تصمیم بگیرید که کجا سرمایه‌گذاری کنید و کجا سرمایه‌گذاری نکنید؟ یا اینکه سرمایه خود را در کدام بازار متمرکز کنید و ازکدام بازار اجتناب کنید؟ یا اینکه چه مقدار از سرمایه خود را وارد یک بازار مالی خاص کنید؟ در این مرحله، تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی می‌تواند با آگاه کردن شما از وضعیت مالی شرکت یا بازار مزبور کمک شایان توجهی به شما کند.

کارشناسان آرون گروپس در این مقاله به انواع تحلیل مالی، اهمیت تحلیل مالی و تفاوت‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال می‌پردازند و با ارائه توضیحات ساده از هریک از این موارد در تلاش هستند تا پاسخ‌هایی مالی برای پرسش‌های مالی شما فراهم کنند.

تحلیل مالی چیست؟

تحلیل مالی فرآیند ارزیابی رفتار مالی سازمان‌ها، پروژه‌ها، طرح‌های مالی، بازارها و سایر تغییرات مرتبط با حساب‌ها برای تصمیم‌گیری و اتخاذ عملکردی متناسب با رفتارهای بالقوه آنهاست. به طور کلی می‌توان گفت که فعالان بازار سرمایه اقدام به تجزیه و تحلیل مالی می‌کنند تا بتوانند میزان و کفایت پایداری یا کارآمدی آن بازار را درک کرده و سلامت آن را برای سرمایه‌گذاری مالی تضمین کنند.

هنگامی که تجزیه و تحلیل مالی به صورت داخلی یا داخل سازمانی انجام شود، می‌تواند به مدیران کمک کند تا در مورد انتخاب‌های تجاری آینده خود تصمیم بگیرند یا روندهای گذشته را برای تصمیمات موفقیت آمیز آینده بررسی کنند. تجزیه و تحلیل مالی، در صورت هدایت خارجی، می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری ممکن را انتخاب کنند و با اطمینان خاطر سرمایه خود را به بازار مالی موردنظر انتقال دهند.

تجزیه و تحلیل مالی بخشی ضروری برای همه عناوین شغلی است زیرا بینش‌هایی را در مورد سلامت مالی و مرزهای سازمانی فراهم می‌کند که مسلما از طریق دیگر میسر نیستند. طبق نظر کارشناسان چندین روش آشنا برای تجزیه و تحلیل داده‌های مالی وجود دارد، روش‌هایی مانند اندازه گیری نسبت‌ها از صورت های مالی و همبستگی این نسبت‌ها با داده‌های موجود در تاریخچه و سوابق کاری شرکت‌ها یا سایر شرکت‌های رقیب.

انواع تحلیل مالی

دو نوع تحلیل مالی اصلی وجود دارد: تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال .این دو نوع تحلیل اساسی از منابع و روش‌های متفاوتی برای انجام کار خود استفاده می‌کنند که در قسمت زیر بدانها می‌پردازیم.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال با تجزیه و تحلیل مؤلفه‌های اقتصادی و پولی مربوطه، چشم‌انداز و انگیزه‌های مشخص یک سازمان را برای شما فراهم می‌کند. معمولاً تحلیلگران از این روش برای ارزیابی مسائل اصلی مؤثر بر ارزش امنیت مالی استفاده می‌کنند. بنابراین، تحلیل بنیادی یک استراتژی است که برای شما چشم‌اندازی برتر برای شناخت نهادها برای گمانه‌زنی بلندمدت و ایجاد ثروت جدید فراهم می‌کند.

تحلیلگران از این روش استفاده می‌کنند تا سهام‌هایی را شناسایی کنند که در حال حاضر کمتر یا بیشتر از ارزش واقعی خود ارزش‌گذاری شده‌اند و سپس به سرمایه‌گذاران در انتخاب‌های واسط سرمایه‌گذاری خود کمک کنند و ارزیابی صادقانه و واقع بینانه‌ای از این سهام ارائه دهند. این نوع از داده‌های جمع‌آوری شده از صورت‌های مالی برای برآورد ارزش شرکت‌ها و نهادها و بازارها نیز استفاده می‌شود.

تحلیل تکنیکال یا فنی

از سوی دیگر، در تحلیل تکنیکال، تحلیلگران با بررسی عناصر قابل اندازه‌گیری مانند حجم و هزینه، فرصت‌های سرمایه‌گذاری را ارزیابی می‌کنند. تحلیلگران تکنیکال توافق قطعی دارند که قیمت سهام به جای حرکت غیرعادی، موظف به پیروی از الگوی قبلی است. در یک بازار مالی و در بازار بورس همه چیز را روانشناسی بازار تعریف می‌کند. تحلیل تکنیکال از خطوط کلی اطلاعات گذشته برای بررسی این احساسات و تغییرات بازار استفاده می‌کند تا الگوهای محتمل‌تر شناسایی شده توسط سهام را درک کرده و رسانه‌ای کند.

تحلیل‌گران تشخیص می‌دهند که رفتارهای مختلف یک بازار در تاریخ‌های تقویمی مختلف باید بررسی شوند و معتقدند که با درک نمونه‌ها یا الگوهای قبلی، می‌توانند فرصت‌های مشارکتی را بهتر درک کرده و آنها را رمزگشایی کنند. تحلیل تکنیکال تلاش می‌کند تا با بررسی الگوها و روندها به جای ارزیابی جنبه‌های اساسی یک اوراق بهادار، احساسات بازار را در پشت روند قیمتی آن درک کند.

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال و بنیادی

از زمان پیدایش بازارهای مالی، سرمایه‌گذاران سعی داشته‌اند که این بازارها را به روش‌های مختلف پیش‌بینی کنند. به همین دلیل، برخی به استفاده از قیمت پیشین برای پیش‌بینی وضعیت آینده دارایی‌ها روی آورده‌اند که به آن تحلیل تکنیکال گفته می‌شود. به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال شامل بررسی تمام داده‌های پیشین مربوط به قیمت برای درک رفتار معمول قیمت یک دارایی و پیش بینی رفتار آینده آن است. روش تحلیل بازار با گذشت زمان طرفداران زیادی پیدا کرده است و در حال حاضر حداقل بخشی از استراتژی معاملاتی اکثر سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دهد. ورود به بازارهای مالی، به ویژه بازار ارزهای دیجیتال، بدون یادگیری ابزارهای تحلیل بازار مناسب مانند راه رفتن در خیابان با چشمان بسته است. در این صورت هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه‌گذاری در این بازارها سودی به همراه داشته باشد. اگرچه تحلیل تکنیکال در کنار تحلیل فاندامنتال یا بنیادی سود موجود در بازار را تضمین نمی‌کند، اما کمک می‌کند تا با ریسک کمتری در این خیابان شلوغ قدم بزنید.

ابزارهای مورد نیاز برای تحلیل مالی

حالا بیایید به سراغ ابزارهای تحلیل مالی برویم. شاید بدانید که ابزارهایی برای تحلیل مالی وجود دارند. اما آیا می‌دانید که وجود این ابزارها چه ضرورتی برای سرمایه‌گذاران، فعالان و تحلیل‌گران دارد؟ در اینجا به تفصیل در این مورد بحث خواهیم کرد.

هنگام سرمایه‌گذاری در یک بازار مالی مثل بازار سهام، برآورد مسیر پیمایش یک شرکت در کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیار مهم است. اینجاست که ابزارهای تحلیل مالی به کمک سرماه‌گذاران و تحلیل‌گران می‌آیند.

بهتر است بدانیم که این تکنیک‌ها کاربرد بسیار گسترده‌تری فراتر از بازار سهام دارند. بنابراین، در اینجا لیستی از کاربردهای هیجان انگیز ابزارهای تحلیل مالی را مشاهده خواهیم کرد. با استفاده از این ابزارها:

  • بانک‌ها می‌توانند در مورد نحوه پرداخت بدهی‌های آن شرکت تصمیم‌گیری کنند.

  • شرکت‌ها می‌توانند از آن‌ها برای ارزیابی عملکرد صنعتی و مالی خود استفاده کنند، عملکردهایی مانند اینکه منابع خود را در کدام حوزه تخصیص دهند و از کدام ناحیه کاری پرهیز نمایند.

  • آژانس‌های امنیتی و موسسات رتبه‌بندی اعتباری می‌توانند از روش‌های تحلیل مالی برای بررسی تمهیدات مختلف استفاده کنند.

  • حسابرسان و رگولاتورها می‌توانند از آنها برای تشخیص نابرابری‌های احتمالی در صورت‌های مالی شرکت و حتی معاملات شرکتی سود ببرند.

پنج تکنیک برای انجام تحلیل مالی

در اینجا ما لیستی از برخی از تکنیک‌های تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی را مشاهده خواهیم کرد که سرمایه‌گذار با مراجعه به آنها تصمیم‌گیری می‌کند که آیا در یک تجارت و یا بازار خاص سرمایه‌گذاری کند یا خیر.

تحلیل عمودی

در این روش عوامل موثر بر عملکرد یک کسب و کار به صورت درصدی از ارزش ثابت نشان داده می‌شوند. به این ترتیب می‌توان از درصد همه عوامل برای تعیین سمت و سوی آن کسب و کار استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن برای یافتن رابطه بین این عوامل مختلف و تأثیر آنها بر یکدیگر استفاده نمود

تحلیل مبتنی بر روند کار بازار

این روش شامل تجزیه و تحلیل چگونگی پیشرفت بازارهای سهام است. تعریف ساده این تحلیل این است که قیمت سهام از قبل تعیین می‌شود. به این ترتیب قیمت مورد انتظار بالا به معنای سودآوری سرمایه‌گذاری است. اگر نتیجه بالایی به دست نیامد، به این معنی است که مقدار ثابتی در انتظار سرمایه‌گذاران است. بنابراین این نوع تحلیل یکی از ابزارهای منحصر به فرد تحلیل مالی است. زیرا می توان از آن برای پیش بینی تأثیر تعدادی از عوامل خارجی بر یک سهم استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل نقدینگی و جریان نقدی

این تکنیک برای تعیین درآمد و هزینه‌های خالص یک شرکت یا بازار مالی، سرمایه در گردش و خالص نیازهای کسب و کار استفاده می‌شود. همچنین بدهی و گسترش در بازار را تعیین می کند.

تجزیه و تحلیل نسبت‌ها

این روش یک شرکت یا بازار خاص را با رقبایش در بازار مقایسه می‌کند. این نوع تحلیل برای یافتن میزان تناسب و هم‌انداره بودن یا نبودن شرکت‌ها و بازارها با هم می‌باشد. نسبت‌های مورد بررسی شامل نسبت قیمت به سود، نسبت درآمد خالص به فروش و نسبت بازده دارایی هستند. همچنین می‌توان از آن برای شناسایی شرکت یا بازار بهتر در همان صنعت و حوزه استفاده کرد.

تحلیل افقی

تکنیک تحلیل افقی معروف‌ترین روش تحلیل صورت‌های مالی است. این روش اغلب برای تعیین میزان تغییرات عوامل مختلف یک کسب و کار استفاده می‌شود. این عوامل شامل درآمد خالص، فروش، هزینه و غیره هستند. میزان تغییر در این عوامل در یک دوره خاص به تحلیل آینده هر پروژه یا تجارت یا بازار کمک می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا