آموزشسیستم عامللینوکسنرم افزار

لینوکس چیست؟

همه چیز درباره لینوکس

لینوکس چیست؟

لینوکس سیستم عامل و محبوب ترین منبع باز است. به عنوان یک سیستم عامل، لینوکس نرم افزاری است که زیر تمامی نرم افزارهای دیگر در رایانه قرار دارد، درخواست ها را از آن برنامه ها دریافت می کند و این درخواست ها را به سخت افزار کامپیوتر انتقال می دهد.

برای اهداف این صفحه، ما از اصطلاح “لینوکس” برای اشاره به هسته لینوکس استفاده می کنیم، بلکه مجموعه ای از برنامه ها، ابزار ها و سرویس هایی است که معمولا با هسته لینوکس همراه هستند تا تمام اجزای ضروری یک سیستم عامل کاملا کاربردی بعضی از افراد، به ویژه اعضای بنیاد نرم افزار آزاد، به این مجموعه به عنوان GNU / Linux اشاره میکنند، چرا که بسیاری از ابزارها شامل اجزای GNU میباشند. با این حال، نصب لینوکس از اجزای GNU به عنوان بخشی از سیستم عامل خود استفاده نمی کنند. برای مثال اندروید از کرنل لینوکس استفاده می کند اما در ابزارهای گنو بسیار کم است.

لینوکس چگونه با سیستم عامل های دیگر متفاوت است؟

به طرق مختلف، لینوکس مشابه سایر سیستم عامل هایی است که شما قبلا آن را قبلا استفاده کرده اید، مانند ویندوز، یا iOS. لینوکس مانند سایر سیستم عامل ها دارای یک رابط گرافیکی است و انواع نرم افزاری که شما با استفاده از آن در سایر سیستم عامل ها مانند برنامه های پردازش متن عادت می کنید دارای معادلات لینوکس هستند. در بسیاری از موارد، خالق نرم افزار ممکن است نسخه لینوکس همان برنامه ای که در سایر سیستم ها استفاده می کنید را ساخته باشد. اگر شما می توانید از کامپیوتر یا سایر دستگاه های الکترونیکی استفاده کنید، می توانید از لینوکس استفاده کنید.

اما لینوکس نیز از بسیاری سیستم های عامل دیگر متفاوت است،و شاید مهمتر از همه، لینوکس نرم افزار منبع باز است. کد مورد استفاده برای ایجاد لینوکس رایگان است و برای عموم مردم برای مشاهده، ویرایش و برای کاربران با مهارت های مناسب برای کمک به آن در دسترس است.

لینوکس نیز در آن متفاوت است، هرچند قطعات اصلی سیستم عامل لینوکس عموما رایج هستند، توزیع های زیادی از لینوکس وجود دارد که شامل گزینه های مختلف نرم افزاری هستند. این به این معنی است که لینوکس فوق العاده قابل تنظیم است، زیرا برنامه های کاربردی مانند پردازنده های کلمه و مرورگرهای وب را نمی توان تغییر داد. کاربران لینوکس نیز می توانند اجزای اصلی را انتخاب کنند، مانند سیستم نمایش گرافیکی و دیگر اجزای رابط کاربر.

تفاوت بین یونیکس و لینوکس چیست؟

شما ممکن است نام یونیکس، که یک سیستم عامل در دهه ۱۹۷۰ در آزمایشگاه Bell توسط Ken Thompson، Dennis Ritchie و دیگران است، شنیده باشید. یونیکس و لینوکس به طرق مختلفی مشابه هستند و در واقع لینوکس در اصل شبیه یونیکس ایجاد شده است. هر دو ابزار مشابهی برای ارتباط با سیستم ها، ابزار برنامه نویسی، پوسته فایل سیستم و سایر اجزای کلیدی دارند. با این حال، یونیکس رایگان نیست. در طول سال ها، تعدادی از سیستم عامل های مختلف ایجاد شده اند که تلاش کرده اند تا “یونیکس” یا “سازگار با یونیکس” باشند، اما لینوکس موفق ترین بوده است، که پیشتر از محبوبیت آن پیشی گرفته است.

چه کسی از لینوکس استفاده می کند؟

شما احتمالا قبلا از لینوکس استفاده کرده اید یا نه. با توجه به نظر سنجی کاربران که در آن نگاه می کنید، بین یک تا دو سوم صفحات وب در اینترنت توسط سرور هایی که لینوکس را اجرا می کنند تولید می شوند.

شرکت ها و افراد لینوکس را برای سرورهای خود انتخاب می کنند زیرا امن است و شما می توانید از یک جامعه بزرگ از کاربران، علاوه بر شرکت هایی مانند Canonical، SUSE و Red Hat که پشتیبانی تجاری را پشتیبانی می کنند، پشتیبانی خوبی دریافت کنید.

بسیاری از دستگاههایی که احتمالا شما دارید، مانند تلفنهای اندرویدی، دستگاههای ذخیره سازی دیجیتال، ضبط ویدیو شخصی، دوربین، پوشیدنی و غیره نیز لینوکس را اجرا می کنند. حتی ماشین شما لینوکس را تحت hood قرار می دهد.

چگونه می توانم از لینوکس شروع کنم؟

اگر می خواهید لینوکس را روی کامپیوتر خانگی خود نصب کنید، ساده ترین راه انتخاب یک توزیع محبوب است که برای پلتفرم شما طراحی شده است ( به عنوان مثال، لپ تاپ یا رایانه لوحی) و به آن ضربه بزنید. اگر چه توزیع های متعدد وجود دارد، اکثر توزیع های قدیمی تر، شناخته شده انتخاب خوبی برای مبتدیان است، زیرا آنها دارای جوامع کاربرانی بزرگ هستند که می توانند در پاسخگویی به سوالات کمک کنند، اگر گیر کرده اید یا نمی توانید چیزها را شکل دهید. توزیع های محبوب شامل Debian، Fedora، Mint و اوبونتو هستند، اما بسیاری دیگر نیز وجود دارند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا