سیستم عاملویندوز

Overclocking

Overclocking چیست؟

در محاسبات، اورکلاک کردن این است که  سرعت فرکانس رایانه  را فراتر از آنچه که توسط سازنده تایید شده است افزایش یابد.دستگاه های نیمه هادی که در فرکانس های بالاتر و ولتاژ عمل می کنند،مصرف برق و گرما را افزایش می دهند.  یک دستگاه اورکلاک شده ممکن است غیر قابل اطمینان باشد یا به طور کامل خراب شود، در صورتی که بار اضافی گرما برداشته نشود یا اجزای تامین کننده برق نتوانند افزایش برق را تحمل کنند. بسیاری از ضمانت های دستگاه حاکی از این است که اورکلاکینگ و یا بیش از حد مشخص هرگونه ضمانت نامه را لغو می کند.

هدف اورکلاک کردن این است که سرعت عامل یک مولفه مشخص را افزایش دهد. به طور معمول، در سیستم های مدرن، هدف اورکلاک کردن، افزایش عملکرد یک تراشه یا زیرسیستم مانند پردازنده اصلی یا کنترل کننده گرافیکی است. اکثر اجزای سازنده با حاشیه ایمنی برای مقابله با شرایط عملیاتی خارج از کنترل تولید و طراحی شده اند.تکنیک های اورکلاکینگ به طور کلی برای تجارت این حاشیه ایمنی با تنظیم دستگاه برای اجرای در بالاترین حد حاشیه، با درک اینکه درجه حرارت و ولتاژ باید دقیق تر توسط کاربر کنترل شود. به عنوان مثال، دمای کار باید با افزایش خنک کننده کنترل شود، زیرا بخشی از افزایش دما در سرعت های بالاتر تحمل می شود. همچنین ولتاژ عملیاتی پایه می تواند برای جبران قطره های غیر منتظره ای ولتاژ و تقویت سیگنال های سیگنالینگ و زمانبندی افزایش یابد، زیرا گشت های کم ولتاژ ممکن است باعث خرابی در سرعت های بالاتر عملکرد شوند.

در این مرحله افزایش ولتاژ  ممکن است باعث افزایش بیشتر سرعت در ساعت شود اما افزایش ولتاژ نیز می تواند خروجی گرما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در برخی مواقع محدودیتی است که توسط توانایی عرضه دستگاه با قدرت کافی، توانایی کاربر برای خنک کردن بخار و تحمل حداکثر ولتاژ دستگاه، قبل از رسیدن به شکست مخرب وجود خواهد داشت. استفاده بیش از حد از ولتاژ و یا خنک کننده ناکافی می تواند به سرعت عملکرد دستگاه را به نقطه شکست، یا در موارد شدید آن را نابود کند.

سرعت به دست آوردن اورکلاکینگ بستگی زیادی به برنامه های کاربردی و حجم کاری که در سیستم اجرا می شود دارد.

تمام مدارهای الکتریکی توسط حرکت جریان الکتریکی حرارت تولید می کنند. به عنوان فرکانس های ساعت در مدارهای دیجیتال و افزایش ولتاژ اعمال می شود، گرما تولید شده توسط اجزای در حال اجرا در سطوح عملکرد بالاتر نیز افزایش می یابد. ارتباط بین فرکانس های ساعت و قدرت طراحی حرارتی (TDP) خطی است. با این حال، محدودیتی برای حداکثر فرکانس وجود دارد که “wall” نامیده می شود. برای غلبه بر این موضوع، اورکلاکرها ولتاژ تراشه را افزایش می دهند تا پتانسیل اورکلاک را افزایش دهد. ولتاژ، مصرف انرژی و در نتیجه تولید گرما را به طور قابل توجهی افزایش می دهد (به طور مثال به نسبت مربع ولتاژ در یک مدار خطی).  علاوه بر این، بعضی از مدارهای دیجیتال به علت تغییرات در ویژگی های دستگاه MOSFET، در دماهای بالا سرعت می گیرند. در مقابل، اورکلاکر ممکن است تصمیم به کاهش ولتاژ تراشه در هنگام اورکلاک کردن (فرآیند شناخته شده به عنوان undervolting)، برای کاهش انتشار گرما در حالی که عملکرد بهینه باقی می ماند کنند.

سیستم های خنک کننده  برای مقدار انرژی تولید شده در زمان استفاده غیر اورکلاک شده طراحی شده اند. مدارهای اورکلاک شده می توانند از خنک شدن بیشتر، از جمله فن های قدرتمند، غرقاب کننده های گرمای بیشتری، لوله های گرما و خنک کننده آب استفاده کنند. توده، شکل و ماده همه بر توانایی یک بخاری گرما برای تخریب گرما تاثیر می گذارد. آلومینیوم به طور گسترده استفاده می شود؛ این ویژگی های حرارتی خوب است، هر چند نه به اندازه مس، و به طور قابل توجهی ارزان تر است. مواد ارزان تر از قبیل فولاد ویژگی های حرارتی خوبی ندارند. لوله های گرما را می توان برای بهبود هدایت استفاده کرد. بسیاری از heatsink ها دو یا چند ماده را برای به دست آوردن تعادل بین عملکرد و هزینه ترکیب می کنند.

 

Heat Sinks
Heat Sink با کیفیت بالا اغلب از مس ساخته می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کارت گرافیک می تواند اورکلاک شود. برای دستیابی به این اهداف، از قبیل EVGA دقیق، RivaTuner، AMD Overdrive (فقط در کارتهای AMD)، MSI Afterburner، Zotac Firestorm روی کارتهای Zotac و حالت Link PEG روی مادربردهای Asus وجود دارد. اورکلاکینگ GPU اغلب باعث افزایش قابل توجهی در عملکرد در معیارهای مصنوعی می شود، که معمولا در عملکرد بازی منعکس می شود.گاهی اوقات ممکن است ببینیم که یک کارت گرافیک از حد مجاز جلوتر است، قبل از اینکه آسیب های دائمی با مشاهده مصنوعات روی صفحه انجام شود. دو زنگ «هشدار» تبعیض آمیز به طور گسترده ای درک می شوند: زرد سبز، مثلث های تصادفی که روی صفحه نمایش ظاهر می شوند، معمولا به مشکلات بیش از حد حرارت در خود GPU مربوط می شوند، در حالی که نقاط سفید و فلش که به طور تصادفی ظاهر می شوند (اغلب در گروه ها) روی صفحه اغلب به این معنی است که کارت حافظه بیش از حد گرم است.شایع است که در هنگام اورکلاک کردن کارت گرافیک به یکی از این مشکلات برسیم؛ هر دو نشانه در همان زمان معمولا به این معنی است که کارت بیش از حد گرم شده است ، سرعت ساعت یا محدودیت های ولتاژ آن تحت فشار قرار می گیرد. (اگر دیده می شود وقتی اورکلاک نشده اید، یک کارت معیوب را نشان می دهد.) اگر سرعت ساعت بیش از حد است اما بدون بیش از حد مصنوعات متفاوت هستند . هیچ قاعده کلی وجود ندارد، اما معمولا اگر هسته به شدت تحت فشار قرار می گیرد، حلقه های سیاه یا حباب بر روی صفحه ظاهر می شود و اورکلاک کردن حافظه تصویری فراتر از محدودیت های آن به طور معمول موجب خرابی برنامه یا کل سیستم عامل می شود. پس از تنظیم مجدد تنظیمات ویدیویی، مقادیر استاندارد ذخیره شده در سیستم عامل کارت گرافیک را بازنشانی می کنید، و حداکثر سرعت ساعت این کارت خاص در حال حاضر شناخته شده است.

برخی از اورکلاکرها یک پتانسیومتر برای کارت گرافیک را به صورت دستی تنظیم می کنند (باعث نا معتبر شدن گارانتی  میشودثشف). این باعث انعطاف پذیری بسیار بیشتری می شود، زیرا نرم افزار اورکلاکینگ کارت گرافیک به ندرت قادر است ولتاژ را تنظیم کند. ولتاژ بیش از حد می تواند کارت گرافیکی را از بین ببرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هاست وردپرس هاست وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا