ترفند

۹ نکته برتر که باید در آموزش ساخت پاور پوینت که باید بدانید

معرفی 9 ترفند برای بهتر شدن پاورپوینت و ارائه پروژه ها

هنگام ارائه ، مهم است که تأثیر دائمی بر روی مخاطبان خود بگذارید؛ هیچ کس دوست ندارد در طول کلاس یا ملاقات، یک جلسه سازماندهی نشده و خسته کننده ارائه دهد، پس باید دوره آموزش ساخت پاور پوینت در مقاله مارا به خوبی بخوانید. با این حال، اگر نمی دانید چگونه شروع کنید، گردآوری یک ارائه عالی ممکن است سخت باشد.

امروز و در این مقاله از لرنچی، ما می خواهیم نکات و ترفندهایی را در مورد نحوه ایجاد ارائه های عالی در پاورپوینت و آموزش ساخت پاور پوینت اشتراک بگذاریم. سالهاست که از این ترفندهای ساده و در عین حال قدرتمند برای طراحی و خیره کننده ارائه های خود استفاده می کنیم؛ چه مبتدی در ارائه پاورپوینت باشید و چه حرفه ای، یک سری نکته ثابت و مفید برای شما وجود دارد. پس از خواندن این مقاله، می توانید ارائه های حرفه ای و به یاد ماندنی را به مخاطبان ارائه دهید.

قبل از اینکه به نکات برتر که باید در ساخت و ارائه پاورپوینت بدانید بپردازیم، بیایید برخی از قوانین اساسی در مورد ارائه پاورپوینت را بیاموزیم.

قوانین اساسی و کلیدی در ساخت پاورپوینت

  1. هر اسلاید را فقط در یک TAKEAWAY نگه دارید. از وسوسه “ارائه یکجا و کلی در هر اسلاید” خودداری کنید. قطره قطره، بگذارید مخاطبان شما مشتاق شوند که بدانند در آینده و در اسلاید های بعد چه خواهد شد.
  2. کمتر همیشه بهتر است. بنابراین، صفحات خود را تا حد امکان ساده نگه دارید. اسلایدهای پر زرق و برق ، پیچیده و حواس پرت کن را به حداقل برسانید. همچنین در عین حال از بهم ریختگی اجتناب کنید.
  3. گرافیک با کیفیت بالا به جای کلمات؛ بگذارید تصاویر و نمودار ها حرف شما را بزنند. اگر می توانید به این نکته پایبند باشید، تصاویر اهمیت دارند، آنها همچنین تأثیرات طولانی مدت ایجاد می کنند.

اکنون که قوانین را درک کرده اید، چرا ترفندها و نکات مربوط به ساخت پاورپوینت را یاد نمی گیرید؟ پس به ادامه مقاله دقت کنید.

۱ . ابتدا محتوای خود را برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی محتوا در ارائه پاورپوینت
برنامه ریزی محتوا در ارائه پاورپوینت

اولین نکته برتر در ساخت پاورپوینت، برنامه ریزی اصولی آن قبل از استارت نوشتن پروژه است.

آیا این ضرب المثل قدیمی از فرانکلین را به خاطر دارید؟

اگر در برنامه ریزی شکست خورده اید، پس تا انتهای کار خودتان قصد دارید شکست بخورید.

ما نمی توانیم به اندازه کافی بر این موضوع تأکید کنیم. پاورپوینت یک رسانه تصویری است، بنابراین قبل از اینکه حواس خود را پرت کنید و قبل از اینکه برنامه را باز کنید، آنچه را که می خواهید بگویید و ترتیب آن را روی کاغذ بنویسید.

۲ . متن ها را در ارائه خود را کاهش دهید

نکته برتر در ساخت و ارائه پاورپوینت - کاهش متن ها در اسلاید

هنگام ساخت اسلایدها در پاورپوینت ، عبارت معروف “کمتر همیشه بهتر است” را به خاطر بسپارید. هنگام ارائه، سادگی برگ برنده است. همیشه باید سعی کنید فقط نکات کلیدی را با متن برجسته کنید. هنگام ارائه یا با پیوست کردن تصاویر و نمودارها، شکاف های نبود کامل متنی را به صورت شفاهی پر کنید.

اسلایدهای به هم ریخته تمرکز و جذب اطلاعات را برای مخاطبان دشوار می کند. چیزی که اسلایدهای شما را قابل هضم می کند نحوه فضاسازی اطلاعات است. از استفاده از فضای سفید نترسید، لازم نیست تمام گوشه و کنار صفحه خود را پر کنید.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : ۱۲ ترفند اکسل که با آن حرفه ای به نظر میرسید

۳ . دریافت و استفاده از تصاویر با کیفیت بالا

استفاده از تصویر کیفیت بالا در پاور - راز موفقیت ارائه

سومین نکته برتر در ساخت و ارائه پاورپوینت ، استفاده از تصاویر با کیفیت است.

مهم این است که تصاویری که در ارائه خود قرار می دهید از کیفیت خوبی برخوردار باشند. در بیشتر مواقع، اسلایدهای شما به صورت بزرگ نمایش داده می شود. در این سناریو نمی توان نقص در تصاویر با کیفیت پایین را از دست داد.

چند وب سایت وجود دارد که من شخصاً هنگام جستجوی تصاویر با کیفیت بالا از آنها استفاده می کنم. اگر به چیزی به صورت رایگان و بدون نیاز به اعتبار نیاز دارید، من وبسایت Pexels را توصیه می کنم.

وبسایت Adobe Stock یک سرویس پولی است، با این حال بیشترین تنوع تصاویر درجه یک را ارائه می دهد. کاربران اولین بار همچنین میتوانند ۱۰ تصویر را به صورت رایگان بارگیری و استفاده کنند. اگر هوشمند انتخاب می کنید، این بیش از حد کافی است تا ارائه خود را در تصاویر فوق العاده پوشش دهید.

۴ . با الگو ها و قالب ها کار کنید

نکته برتر که باید در ساخت و ارائه پاورپوینت - قالب پاورپوینت
قالب ها و الگو های پاورپوینت

د ادامه مقاله آموزش ساخت پاور پوینت قالب ها به صورت رایگان در پاورپوینت موجود است. آنها اساساً ارائه هایی هستند که قبلاً برای شما طراحی شده و پر از عناصر هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات و تصاویر خود را اضافه کنید، سپس دکمه ذخیره را فشار دهید.

این الگوها می توانند زمان زیادی را برای شما ذخیره کنند، با این حال برای خلاقیت نیز امتیازهایی را کسر می کنند. شما می توانید الگوهای رایگان عالی را در وبسایت Slidesgo پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که قالب ها برای همه در دسترس است، پس ممکن است قالبی که استفاده کرده اید توسط مخاطبان شما شناخته شود.

الگوهای پولی خطر این امر را کاهش می دهند. وب سایت مورد علاقه من برای جستجوی قالب های پاورپوینت مقرون به صرفه، Envato Market است. اکثر قالب ها دارای بیش از ۱۰۰ اسلاید هستند که باعث می شود در آینده دوباره استفاده شوند.

۵ . از شبکه ها و راهنماها استفاده کنید

استفاده از شبکه ها - grid در پاورپوینت
شبکه ها یا grid در پاورپوینت

یک راه آسان برای سازماندهی بیشتر اسلایدها استفاده از شبکه و دستورالعمل های موجود در پاورپوینت است. وقتی این ویژگی ها روشن شوند، عناصر شما به طور خودکار به جایی که می خواهید قرار خواهند گرفت.

با رفتن به تب View و علامت زدن هر کدام از گزینه های قابل مشاهده، شبکه ها و دستورالعمل ها (grids and guides) را فعال کنید. نگران نباشید، این راهنماها در ارائه نهایی شما قابل مشاهده نیستند. آنها فقط هنگام ویرایش حضور دارند.

۶ . بارگیری و استفاده از فونت های سفارشی

استفاده از فونت سفارشی در پاورپوینت

ششمین نکته برتر در ساخت و ارائه پاورپوینت ، استفاده از فونت های جذاب فارسی و انگلیسی است.

استفاده از انواع فونت مناسب می تواند ظاهر ارائه شما را افزایش دهد. مطمئناً فونت های پیش فرض که قبلاً روی هر رایانه ای نصب شده اند برای همه تکراری و خسته کننده به نظر میرسند و فونت های سفارشی از نظر طراحی همه چیز را جلو می برند.

یک فونت خوب توجه مخاطبان را به روش صحیح جلب می کند. فونت های پررنگ و قدرتمند به خوبی برای سرفصل ها و زیر عنوان ها کار می کنند. فونت های قابل خواندن برای محتویات اصلی هر اسلاید بهترین کار را می کنند.

همچنین می توانید با ظاهر هر فونت بازی کنید. فونت های دست نویس را بارگیری کنید تا حال و هوای بازیگراتر به نمایش شما برسد. برای حسی تمیز و مدرن با فونت های sans-serif کار کنید. اگر می خواهید اسلایدهای شما حرفه ای تر و باکلاس تر باشند از فونت های serif استفاده کنید.

من شخصاً توصیه می کنم فونت ها را از وبسایت Google Fonts بارگیری کنید. این وبسایت رایگان است و شامل انواع هر فونت نمایش داده شده است.

۷ . از ابزار قطره چکان استفاده کنید

ابزار قطره چکان در پاورپوینت
ابزار قطره چکان در پاورپوینت

نکته دیگر طراحی شامل ابزار قطره چکان است. هنگام کار روی ارائه، همیشه باید به یک پالت رنگ کوچک پایبند باشید. استفاده از ابزار قطره چکان به شما امکان می دهد عناصر را به یک رنگ بسازید. این امر در مورد متن و حتی اشکال صدق می کند.

به سادگی عنصری را که می خواهید رنگ کنید انتخاب کنید و از ابزار قطره چکان استفاده کنید. شما برای انتخاب رنگ می توانید روی هر قسمت از صفحه کلیک کنید. این یک راه سریع برای مطابقت تقریبی رنگ همه چیز در اسلایدهای شما است.

۸ . نمودارهای خود را متحرک کنید

متحرک کردن نمودار ها در پاورپوینت
متحرک کردن نمودار ها

با متحرک سازی نمودارهای خود در پاورپوینت ، داده های خود را به شیوه ای هیجان انگیزتر ارائه دهید. پیاده سازی این نکته ساده در ارائه های شما مخاطبان شما را بیشتر درگیر خود می کند. همانطور که صحبت می کنید، داده ها به جای اینکه یکباره ظاهر شوند روی اسلاید شما متحرک می شوند.

با کلیک روی نمودار موردنظر برای متحرک سازی و رفتن به تب Animation ، نمودارها را متحرک کنید. در اینجا، انیمیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس با کلیک بر روی Effect Options ، آن را گسترش دهید و درنهایت می توانید بین گزینه های مختلف یکی را انتخاب کنید. در اینجا میتوانید کل نمودار را یکجا متحرک کنید، یا فقط بخش هایی از آن را در یک زمان متحرک کنید.

۹ . ارائه خود را چندین بار تمرین و مرور کنید

تمرین ارائه ، یک نکته طلایی در موفقیت پاورپوینت

آخرین نکته برتر در آموزش ساخت پاور پوینت ، تمرین تمرین و تمرین ارائه خود در تایم مشخص در منزل است.

هنگام ارائه یک پروژه با پاورپوینت ، اعتماد به نفس همه چیز است. زمان یک منبع ضروری است، درست است؟ اگر ارائه اسلاید های شما نمیتواند در زمان اختصاص داده شده انجام شود، آن را ناکام گذاشتید. برای جلوگیری از این امر، اطمینان حاصل کنید که ارائه خود را تمرین کرده و بررسی کنید که آیا آنها در زمان اختصاص داده شده مناسب خواهند بود یا خیر ؟

همچنین شاید بخواهید معرفی تمامی امکانات ویندوز ۱۱ و یا حتی آموزش نصب ویندوز ۱۱ روی هر سیستمی را نیز مشاهده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا