ترفند

۱۲ ترفند اکسل که با آن حرفه ای به نظر میرسید | آموزش کار با برنامه اکسل

ترفند های ویژه تخصصی اکسل که کارفرما را تحت تاثیر قرار میدهد

آیا تا به حال خواسته اید که مهارت های اکسل خود را برای تمجید رئیس خود به نمایش بگذارید؟ با یادگیری این ۱۲ نکته اکسل ، آنها را تحت تأثیر قرار دهید و همکاران خود را شگفت زده کنید؛ با یادگیری این ۱۲ ترفند شما حرفه ای به نظر میرسید و کارمند مورد علاقه رئیس خود خواهید بود.

یکی از مهارت های هفتگانه icdl آموزش نرم افزار اکسل است. نرم افزار اکسل از جمله کاربردی ترین نرم افزارهای Microsoft Office می باشد. نرم افزار اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده (Spread Sheet) است، به این معنی که در واقع اکسل جدولی بسیار بزرگ است که کاربر می تواند بنا به نیاز خود برای هر سلول از این جدول داده تعریف کند، فرمول نویسی کند، ظاهر هر سلول را به دلخواه تغییر دهد و یا محدودیت های دسترسی برای هر سلول تعریف کند. در این مقاله ما قصد داریم به شما کاربران عزیز ۱۲ ترفند اکسل که با آن حرفه ای به نظر میرسید را آموزش دهیم تا با یادگیری آن رئیستان را تحت تاثیر قرار دهید؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ترفندهای ویژه اکسل – Excel

1- Flash Fill

ترفند Flash Fill برای اکسل
ترفند Flash Fill برای اکسل

Flash Fill به شما امکان می دهد با استفاده از روش های پیش بینی، اطلاعات موجود در برگه های خود را به سرعت پر کنید. اگر شیت خود را به خوبی ایجاد کرده باشید، Excel می تواند به شما در پر کردن اطلاعات سلول ها کمک کند و از دقیقه های ارزشمندی که برای تایپ دستی همه چیز صرف می کنید، صرفه جویی می کند.

Flash FIll قادر است نام و نام خانوادگی را دریافت کند، همچنین الگوهایی مانند مکان، نام اقلام و موارد دیگر را تشخیص دهد. کافی است روی ستون در کنار مجموعه داده خود کلیک کرده و قسمتی از آن را تایپ کنید. هنگامی که پیشبینی موردنظر را مشاهده کردید، Ctrl + E را فشار دهید تا سلول را پر کنید.

روش دیگر این است که، به تب Data در نوار بالایی برنامه اکسل خود بروید و دکمه [ Flash-fill ] را انتخاب کنید.

2- Conditional Formatting

ترفند Conditional Formatting برای اکسل
ترفند Conditional Formatting برای اکسل

هنگام تجزیه و تحلیل مجموعه داده ها ، قالب بندی شرطی یک کمک بصری بزرگ است که رنگ سلول را بر اساس داده های درون آن و معیارهای تعیین شده تغییر می دهد. Conditional Formatting می تواند برای ایجاد نقشه های حرارتی ، کد رنگی اطلاعات رایج و موارد دیگر استفاده شود. بیایید ببینیم چگونه می توانید پیاده سازی این ویژگی را در صفحات گسترده خود شروع کنید.

 1. گروه سلول هایی را که می خواهید با آنها کار کنید هایلایت کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که در زبانه Home از نوار ابزار بالا قرار دارید، سپس بر روی [ Conditional Formatting ] کلیک کنید.
 3. در این قسمت logic را که می خواهید از منوی کشویی استفاده کنید انتخاب کنید یا قانون خود را برای سفارشی کردن نحوه رفتار اکسل با هر سلول ایجاد کنید.
 4. در نهایت باید پنجره جدیدی باز شود که در آن می توانید قوانین لازم برای مرتب سازی صحیح داده های خود را در Excel ارائه دهید. پس از اتمام کار، روی دکمه OK کلیک کنید و نتایج تغییر یافته خود را مشاهده کنید.

ممکن است این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : ترفندهای جدید ویندوز ۱۰

3- Pivot Tables

ترفند Pivot Tables برای اکسل
ترفند Pivot Tables برای اکسل

جداول محوری یا همان Pivot Tables هنگام تجزیه و تحلیل و ارائه داده های شما بسیار مفید هستند. همه سلول هایی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید، سپس با رفتن به تب [ Insert ] و کلیک بر روی [ Recommended Pivot Tables ] ، یک جدول محوری ایجاد کنید.

4- Index and Match

ترفند Index and Match برای اکسل
ترفند Index and Match برای اکسل

با استفاده از برخی از فرمول های اکسل، عمیقاً وارد داده های خود شوید. پس از یادگیری نحوه استفاده از ویژگی Index و Match ، میتوانید به سرعت اطلاعات مهم را از هر جدول داده دریافت کنید.

اطمینان حاصل کنید که داده های شما در یک شبکه با لیبل برای سرصفحه و سطر، قالب بندی شده است. از Match برای یافتن ستونی که شامل هدف جستجوی شماست و Match دیگر برای یافتن سطری که حاوی پاسخ شما باشد، استفاده کنید. این دو مقدار Match را در Index for Excel قرار دهید تا مقداری را که این دو در یکدیگر تلاقی می شوند را خروجی دهد (مثل خروجی یک عدد از ماتریس)

مثال برای درک بیشتر قابلیت Index and Match :

INDEX ( array, MATCH ( lookup_value , lookup_array, 0 ) , MATCH ( lookup_valite , lookup_array, 0 ) )

5- استفاده از میانبرها

Excel همیشه به دلیل ارائه مجموعه ای وسیع از ویژگی ها و قابلیت ها به کاربران، اعتبار لازم را نسبت به رقبای خود دریافت کرده است. برای اینکه واقعا در اکسل متخصص شوید، باید حتما در مورد میانبرهای صفحه کلید در اکسل بدانید. در اینجا برخی از میانبرهای برتر و پرکاربرد اکسل را که باید برای ارتقاء سطح کاری خود بدانید، مشاهده می کنید :

 • انتخاب ستون : روی یک سلول در ستون کلیک کنید، سپس کلیدهای Ctrl + Space را فشار دهید.
 • انتخاب ردیف : روی یک سلول در ردیف کلیک کنید، سپس کلیدهای Shift + Space را فشار دهید.
 • شروع یک خط جدید در سلول : Alt + Enter را هنگام تایپ برای شروع خط جدید فشار دهید.
 • درج زمان فعلی : کلیدهای Ctrl + Shift + ; را فشار دهید.
 • درج تاریخ فعلی : کلیدهای Ctrl + ; را فشار دهید.
 • پنهان کردن یک ستون : کلیدهای Ctrl + 0 را فشار دهید.
 • مخفی کردن یک ردیف : کلیدهای Ctrl + 9 را فشار دهید.
 • نمایش یا پنهان کردن فرمول ها : کلیدهای Ctrl + ~ را فشار دهید.

6- نمودار آبشاری – Waterfall Chart

ترفند نمودار آبشاری - Waterfall Chart برای اکسل
ترفند نمودار آبشاری – Waterfall Chart برای اکسل

از نمودارهای آبشاری برای ترسیم انواع زیادی از مجموعه داده ها استفاده کنید. چارت Waterfall Chart برای اطلاعات مالی یا آمار ایده آل است. استفاده از آن ساده و آسان است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به تب [ Insert ] بروید، [ Waterfall ] یا [ Stock chart ] را انتخاب کنید و روی [ Waterfall ] کلیک کنید.

ممکن است این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : چجوری بفهمیم تو اینستاگرام بلاک شده ایم ؟

7- نمودار پیشبینی – Forecasting

ترفند نمودار پیشبینی - Forecasting برای اکسل
نمودار پیشبینی – Forecasting

با بهره گیری از فناوری پیش بینی اکسل، نگاهی اجمالی به آینده داشته باشید. برای بدست آوردن چشم انداز بهترین و بدترین نتیجه، حاشیه خطا را در نظر بگیرید ، سپس استراتژی خود را بر اساس آن تنظیم کنید تا احتمال موفقیت را به حداکثر برسانید.

برای فعال کردن نمودار پیشبینی در اکسل کافی است به تب [ Data ] بروید ، سپس [ Forecast ] را انتخاب کنید و در نهایت، بر روی [ Forecast Sheet ] کلیک کنید.

8- ویژگی تکمیل خودکار – AutoFill

ترفند ویژگی تکمیل خودکار - AutoFill برای اکسل
ترفند ویژگی تکمیل خودکار – AutoFill برای اکسل

ورود یک سری داده های تکراری به سرعت خسته کننده می شود. برای مقابله با این حالت، از ویژگی تکمیل خودکار سلول در اکسل استفاده کنید. پیاده سازی این ویژگی بسیار ساده و آسان است که الگوهای تکراری را تشخیص می دهد و به طور خودکار سلول های از دست رفته را پر می کند. در اینجا نحوه استفاده از آن آمده است :

 1. سلول هایی را که می خواهید به عنوان الگو استفاده کنید انتخاب کنید.
 2. نشانگر را در گوشه پایین سمت راست سلول نگه دارید تا مکان نما به علامت + سیاه تبدیل شود. این نشان دهنده ویژگی تکمیل خودکار است.
 3. بر روی آن کلیک کرده و چپ کلیک موس خود را نگه دارید، سپس مکان نما را در حالی که کلیک خود را نگه داشته اید بکشید.
 4. هنگام حرکت ماوس ، باید داده های پیش بینی شده را مشاهده کنید. وقتی ورودی های ثبت شده خودکار را وارد کردید ماوس را رها کنید.

9- حذف خطوط شبکه ای

ترفند حذف خطوط شبکه ای برای اکسل
ترفند حذف خطوط شبکه ای برای اکسل

یکی از مهم ترین تکنیک های اکسل که باید بدانید حذف خطوط بین سلول ها است. اگر می خواهید یک شیت کاملاً خالی در Excel باشد، می توانید خطوط شبکه را از هر صفحه شیت خود با یک کلیک حذف کنید. به تب [ View ] در [ Ribbon ] بروید ، سپس گزینه [ Gridlines ] را در قسمت [ Show ] غیرفعال انتخاب کنید. به این صورت خطوط جدا کننده در بین سلول ها ناپدید خواهد شد.

10- رمز گذاری بر روی فایل اکسل

ترفند رمز گذاری بر روی فایل اکسل
ترفند رمز گذاری بر روی فایل اکسل

یکی دیگر از ترفند های Excel رمز گذاری بر روی فایل های اکسل است.

اگر محافظت از برگه های اطلاعاتی با اطلاعات حساس را بلد باشید، مسلماً رئیس یا کارفرمای شما تحت تأثیر قرار می گیرد. برای رمز گذاری روی فایل اکسل کافی است به منوی [ File ] بروید، سپس روی کادر [ Protect Workbook ] کلیک کنید. در اینجا، فقط [ Encrypt with Password ] را انتخاب کرده و پسورد مدنظر خود را وارد کنید. در حال حاضر، فقط افرادی که رمز عبور صحیح دارند می توانند ورک بوک و یا فایل اکسل شما را باز کنند.

آیا میخواهید در مورد ریز و درشت های طرح صیانت بدانید؟ پس این مقاله برای شما نوشته شده است.

11- افزودن حاشیه به سلول ها

افزودن حاشیه به سلول ها در اکسل
افزودن حاشیه به سلول ها در اکسل

با استفاده از حاشیه ها، یک جلوه بصری زیبا به صفحات گسترده Excel خود اضافه کنید. به سادگی سلول هایی را که می خواهید به آنها حاشیه اضافه کنید انتخاب کنید و میانبر صفحه کلید ALT + H + B + A را همزمان فشار دهید. روش دیگر نیز برای افزودن حاشیه به سلول ها در اکسل ، استفاده از ALT + H + B + S برای اعمال حاشیه فقط به خارج از سلول ها است.

12- حذف سلول های خالی در شیت اکسل

حذف سلول های خالی در شیت اکسل
حذف سلول های خالی در شیت اکسل

در صفحات گسترده، معمول است که برخی از سلول های خالی در شیت های شما باقی مانده است. لازم نیست نگران این موضوع باشید و ساعت ها وقت بگذارید تا همه چیز را به جای مناسب منتقل کنید تا سلول های خالی را پر کنید؛ Excel می تواند این کار را در چند ثانیه برای شما انجام دهد.

برای حذف سلول های خالی در شیت اکسل مراحل زیر را دنبال کنید :

 1. یک ستون با سلول های خالی در آن انتخاب کنید.
 2. به تب [ Data ] در نوار ابزار بالایی بروید و روی دکمه [ Filter ] کلیک کنید.
 3. در منوی کشویی، علامت تیک کنار (Blanks) را بردارید. با این کار باید بلافاصله همه سلول های خالی در ستون بدون مخدوش شدن سلول های دیگر پنهان شود.
 4. شما میتوانید این مراحل را برای هر ستون دیگری که می خواهید سلول های خالی را از آن حذف کنید، تکرار کنید.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : دیدن پیام های حذف شده در تلگرام

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، از بخش نظرات با تیم حرفه ای لرنچی در تماس باشید. برای مقالات آموزنده تر و مرتبط با ترفند های ویژه نیز میتوانید روی پست های حرفه ای ما حساب باز کنید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا