علم و دانش
موضوعات داغ

در زمان حال (ویروس کرونا) کی باید واکسن آنفولانزا زد ؟

چه زمانی مناسب واکسن آنفولانزا هست

فصل آنفلوانزا ی امسال درمیان همه گیری کوید ۱۹ رخ میده که میتونه شیوع آنفلوانزا رو تحت تأثیر قرار بده. مردم بهتره واکسن آنفلوانزا رو دریافت کنند.

ممکنه درمورد نگرانی از همه گیری دوگانه ای که پاییز امسال اتفاق می افته، شنیده باشید. این همه گیری دوگانه به دنیا گیری کنونی ویروس کرونا و همه‌ گیری آنفلوانزا ی فصلی اشاره داره که به‌ طور هم‌ زمان مردم رو تحت‌ تأثیر قرار میده. به همین دلیله که کارشناسان بهداشت عمومی از مردم میخوان که واکسن آنفلوانزا رو دریافت کنند.

ممکنه سؤال شما این باشه که چه زمانی باید واکسن رو دریافت کنیم. اول اینکه باید بگیم مگه اینکه دلیل پزشکی برای عدم دریافت واکسن آنفلوانزا داشته باشید، بهتره که هر سال واکسن آنفلوانزا رو دریافت کنید. دلایل پزشکی شامل :

  • داشتن سن کمتر از ۶ ماه
  • داشتن آلرژی شدید و تهدیدکننده زندگی نسبت‌ به واکسن.

درحالی‌ که ویروس آنفلوانزا ی فصلی به‌ اندازه‌ ی ویروس کرونای عامل کووید ۱۹ یا سویه‌ ی جدیدی از ویروس آنفلوانزا کشنده نیست، میتونه موجب آسیب جدی و حتی مرگ بشه، خصوصا اگه سیستم ایمنی ضعیف‌ تری داشته باشید.

در فصل عادیه آنفولانزا توصیه‌ ی معمول اینه که واکسن آنفلوانزا رو در اواسط تا اواخر اکتبر دریافت کنید (اکتبر : ۹ مهر تا ۹ آبان). علت هم اینه که پس از دریافت واکسن آنفلوانزا چیزی حدود یکی دو هفته طول میکشه تا سیستم ایمنی شما پاسخ کافی تدارک ببینه تا از قدری محافظت برخوردار بشید. پس از اینکه به سطح مناسبی از محافظت رسیدید، این محافظت معمولا به‌ طور متوسط برای ۶ ماه دوام میاره. بنابراین دریافت واکسن در ماه اکتبر باعث میشه که از آغاز نوامبر (نوامبر : ۱۰ آبان تا ۹ آذر) تا پایان آوریل (آوریل : ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت) یعنی زمانی‌ که ویروس آنفولانزا ممکنه هنوز در جامعه حضور داشته باشه، محافظت بشید.

محافظت حاصل از واکسن آنفولانزا این گونه نیست که یک روز وجود داشته باشه و روز دیگه کاملا از بین بره. پاسخ ایمنی شما به‌ تدریج در طول زمان تضعیف میشه. علاوه‌ بر‌ این، مدت زمان محافظت ممکنه از فردی به فرد دیگه و از سالی به سال دیگه متفاوت باشه. با استفاده از جدول زمانی ۶ ماهه، واکسیناسیونی که الان انجام بشه، به‌ طور متوسط تا اوایل مارس (مارس : ۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین) از شما محافظت میکنه.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ها (CDC) در کشور آمریکا فعالیت آنفلوانزا معمولا در زمانی بین دسامبر (۱۰ آذر تا ۱۰ دی) و فوریه (۱۲ بهمن تا ۹ اسفند) به اوج میرسه اما در برخی از فصل ها میتونه تا ماه مه (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) هم ادامه داشته باشه.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ها در وب‌ سایت خود نموداری داره که نشون میده از زمان ثبت رکورد ها، هر کدوم از ماه‌ های سال چند بار اوج شیوع آنفلوانزا بوده. از این نظر، فوریه رایج‌ترین ماه بوده (۱۵ بار) و پس از اون دسامبر (۷ بار)، ژانویه و مارس (۶ بار) و سپس اکتبر و نوامبر (۱ بار) قرار داشتند. به‌خاطر داشته باشید که این‌ ماه‌ هایی هستند که در اون فعالیت آنفلوانزا در بالاترین حد خودش هست. با‌ این‌ حال فعالیت ویروس قبل و پس از اوج‌ های فصلی همچنان ادامه داره.

بنابراین هنگامی که فصل آنفلوانزا در ماه فوریه یا مارس به اوج خودش میرسه، انتظار میره که فعالیت آنفلوانزا تا آوریل و حتی ماه مه ادامه داشته باشه. بنابراین در بیشتر سال‌ها تلاش برای داشتن محافظت در برابر ویروس در ماه آوریل ایده‌ ی بدی هم نیست.

تفاوتی که امسال با سال‌ های گذشته داره اینه که دنیا گیری کووید ۱۹ هم در جریان است. اگرچه آنفلوانزا با کووید ۱۹ تفاوت داره، برخی از علائم اولیه‌ ی اونها ممکنه مشابه باشه. این امر میتونه تشخیص ابتلا به آنفلوانزا و کووید ۱۹ رو دشوار کنه. دریافت واکسن آنفلوانزا حداقل میتونه احتمال ابتلا به آنفلوانزا رو کاهش بده. علاوه‌ بر‌این، آنفلوانزا و کووید ۱۹ دوقلو های وحشتناکی هستند که درگیری با یکی از اونها نیز دشواره چه برسه به اینکه به هر دو مبتلا بشید. ابتلا به آنفلوانزا میتونه شما رو دربرابر کووید ۱۹ آسیب‌ پذیرتر کنه و برعکس.

عفونت ناشی‌ از یک ویروس میتونه سیستم ایمنی رو تحت فشار قرار بده و ورود مهاجم دیگه رو اسون تر کنه و موجب ویرانی بیشتر بشه. دستگاه تنفسی برای ویروس‌ های تنفسی مانند فضای پارکینگ یا اتاق پرو عمل نمیکنند. فقط اینکه یک نوع ویروس در اونجا حضور داره به این معنا نیست که ویروس دیگه ای نمیتونه وارد بشه.

در مطالعه‌ ای گروهی از پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد نشون دادند که ۲۰/۷ درصد از نمونه‌های تنفسی که برای ویروس SARS-CoV-2 مثبت بودند، حداقل برای یک پاتوژن تنفسی دیگه هم مثبت بودند. نتایج یک مطالعه‌ ی موردی هم سه بیمار رو گزارش میکرد که دچار عفونت SARS-CoV2 و آنفلوانزا شده بودند و یکی از اونها جان خودش رو از دست داد.

علاوه‌ براین، پیشبینی چیزی که در ماه‌ های آینده با دنیا گیری و اثرات حاصل از اون روی خدمات مراقبت‌ های بهداشتی دشواره که چه اتفاقی میافته اگه در ماه اکتبر افزایش موارد SARS-CoV2 رخ بده و سیستم مراقبت‌ های بهداشتی از پای دربیاد ؟ اگه نتونید محلی برای دریافت واکسن پیدا کنید، چی ؟

از طرف دیگه، هیچ تضمینی وجود نداره که در ماه اکتبر مقدار کافی از واکسن آنفلوانزا وجود داشته باشه تا تقاضای مردم رو برآورده بکنه. البته اگه در این فصل کمبود واکسن آنفلوانزا پیش بیاد، اولین‌ بار نیست. چنین اتفاقی در سال ۲۰۰۳ یا در جریان دنیا گیری آنفولانزای H1N1 سال ۲۰۰۹ هم رخ داد. مگه اینکه فکر کنید اقدامات امسال کارآمد تر از قبل انجام بشه وگرنه خودتون رو برای تاخیر های احتمالی در تحویل و کمبود واکسن آنفلوانزا آماده کنید. تمرکز کنونی بر واکسن کووید ۱۹ علت دیگه ای هست که چرا تولید و توزیع واکسن آنفلوانزای فصلی ممکنه دچار اختلال بشه.

برخی از مردم این سؤال رو مطرح میکنند که آیا بهتره طی یک فصل دو بار واکسن آنفلوانزا رو دریافت کرد ؟ مطالعاتی که تاکنون انجام شده هیچ مزیتی رو درزمینه‌ ی دریافت دو بار واکسن آنفلوانزا طی یک فصل نشان ندادند. مورد استثنا کودکانی هستند که برای اولین‌ بار واکسن آنفلوانزا رو دریافت میکنند. در هر صورت باتوجه‌ به امکان کمبود واکسن، این ایده‌ ی خوبی نیست.

دلیل دیگه هم برای دریافت زودتر واکسن آنفولانزا وجود داره :

ایمنی جمعی.

اساسا هرچه نسبت بیشتری از جمعیت واکسینه بشن، برای ویروس سخت‌تر میشه که کسی رو پیدا کنه که بتونه اون فرد رو آلوده کنه. اگه تعداد کافی از مردم قبل از اینکه ویروس شانسی برای انتشار داشته باشه، واکسینه بشن، ممکنه شیوع آنفلوانزا سرکوب بشه. همچنین باتوجه‌ به رعایت فاصله‌ ی اجتماعی بیشتر از حالت معمول به خاطر ویروس کرونا، انتشار ویروس آنفلوانزا هم سخت‌ تر میشه. بنابراین به‌ طور کلی ممکنه فصل آنفلوانزای خفیف‌ تری در پیش داشته باشیم.

 

امیدواریم از این مقاله آموزشی نهایت استفاده را برده باشید. در صورتی که در مورد روند کار با ابهام مواجه شدید و یا سؤالی داشتید، حتماً آن را از طریق بخش نظرات با ما مطرح کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا