ترفند

آیا قرار گرفتن گوشی در نور آفتاب خطرناک است؟

خطرات جدی جا گذاشتن موبایل زیر نور خورشید

کلاه و کرم ضد آفتاب می توانند در روزهای گرم تابستان از شما محافظت کنند با این حال، تلفن شما گزینه ای برای استفاده از کرم ضد آفتاب ندارد، بنابراین بیایید به خطرات خطرات جدی جا گذاشتن موبایل زیر نور خورشید نگاه کنیم.

گوشی شما طوری طراحی شده است که گرما را آزاد کند، نه جذب آن

گوشی های هوشمند از انواع مواد تشکیل شده اند، اما فلز و شیشه دو مورد از رایج ترین آنها هستند. این امر به ویژه در مورد گوشی های بالا رده صدق می کند که معمولا شیشه و فلز را به پلاستیک ترجیح می دهند. این می تواند در زیر نور خورشید مشکل ساز باشد.

فلز یک رسانای عالی گرما است و هنگامی که تلفن شما در شرایط استفاده معمولی گرم می شود، به سرعت گرما را از اجزای داخلی گوشی دور می کند. تلفن‌های بدنه فلزی طوری طراحی شده‌اند که به‌عنوان سینک گرما کار می‌کنند، گرمای داخلی را جذب می‌کنند و به دفع آن از تلفن کمک می‌کنند – دقیقاً مانند هیت سینک‌ های داخل رایانه شما که گرما را از CPU و GPU دور می‌کنند. هنگامی که تنها گرما از خود تلفن باشد، همه چیز معمولاً همانطور که باید کار می کند.

گرمای ناشی از منابع خارجی مانند خورشید، پویایی را تغییر می دهد. گرمای بیش از حد بر توانایی گوشی شما برای خنک کردن موثر خود غلبه می کند و طراحی سینک حرارتی به طور موثر معکوس می شود. خورشید به جای اینکه گرما را در هوا آزاد کند، گرما را از طریق فلز به اجزاء پمپ می کند. به علاوه، شیشه ای که در صفحه نمایش لمسی گوشی هوشمند استفاده می شود، معمولاً بسیار نازک است. بنابراین، اگر گوشی شما رو به بالا در زیر نور خورشید قرار گرفته باشد، خیلی سریع داغ می شود و این می تواند منجر به نقص نمایشگر شود. به سادگی گرمای زیادی برای تلفن شما وجود دارد که نمی توان با آن مقابله کرد.

صرف نظر از اینکه چه نوع تلفنی دارید – خواه یک تلفن پلاستیکی درشت و مقرون به صرفه باشد یا یک گوشی فلزی بالارده- شما می خواهید از گرمای بیش از حدی که خورشید به بدنه تلفن پمپ می کند جلوگیری کنید.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : چگونه از داغ شدن بیش از حد کنسول بازی جلوگیری کنیم

گرمای بیش از حد باتری گوشی شما را خراب می کند

خراب شدن باطری با گرمای بیش از حد

بیایید برای همه این صحبت ها در مورد گرما اعدادی را بیان کنیم. درست مانند کامپیوترها و سایر وسایل الکترونیکی، یک گوشی هوشمند در یک محیط نسبتا سرد بهترین عملکرد را دارد.

تقریباً به هر کجا که نگاه کنید، می‌بینید که دمای داخلی ایده‌آل برای تلفن‌ها بین ۳۲ درجه فارنهایت تا ۹۵ درجه فارنهایت (۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد) است. اپل و سامسونگ هر دو این محدوده دما را به عنوان “شرایط عملیاتی عادی” برای آیفون، آیپد و دستگاه های سامسونگ گلکسی فهرست می کنند. اپل همچنین پیشنهاد می‌کند دستگاه‌هایی را که دمای آن بین -20 تا 45 درجه سانتی‌گراد باشد، استفاده نکنید.

دلیل این محدوده های دما تخریب باتری است. هر چه باتری گرمتر باشد، برای تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریسیته سخت‌تر کار می‌کند. این به نوبه خود منجر به کاهش سلامت باتری – که می توانید در iPhone و Android آن را بررسی کنید – و عمر باتری کوتاه تر می شود. تلفن شما محافظ‌هایی برای محافظت در برابر گرمای بیش از حد ناشی از شارژ شدن دارد، اما تنها کارهایی که می‌تواند برای کاهش گرمای خورشید انجام دهد وجود دارد.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : نحوه بررسی سلامت باتری در اندروید

خوشبختانه، بیشتر گوشی‌های هوشمند در صورتی که دما به خارج از محدوده عملکرد ایمن برسد، به شما هشدار می‌دهند. اگر دستگاه را لمس کنید احتمالاً خودتان نیز متوجه آن خواهید شد. برای مثال، اگر آیفون بیش از حد داغ شود، پیام بزرگی را روی صفحه نمایش می‌بینید که می‌گوید: «iPhone needs to cool down before you can use it».

گرم شدن بیش از حد باتری ها خطرناک است

گرم شدن بیش از حد باتری ها خطرناک است

یک صفحه نمایش لمسی غیرکاربردی بسیار مشکل ساز است و هیچ کس نمی خواهد عمر باتری را از دست بدهد، اما وقتی گوشی خود را رها می کنید تا زیر نور خورشید بریان شود، اتفاقات بدتری نیز می تواند رخ دهد. جزء هر گوشی هوشمندی که بیشترین پتانسیل خطر را دارد باتری است و داغ شدن باتری ناخوشایند و بالقوه خطرناک است.

تخریب باتری تنها یکی از مواردی است که ممکن است با گرم شدن بیش از حد باتری اتفاق بیفتد. بدتر از آن، باد کردن باتری و خرابی باتری است. وقتی تلفن شما نمی تواند گرما را به اندازه کافی سریع دفع کند و باتری شروع به خراب شدن فاجعه بار می کند. باتری ها یون ها را از طریق یک ماده الکترولیت حرکت می دهند و همانطور که این ماده در اثر استفاده تجزیه می شود، گازی تولید می کند که می تواند تجمع کرده و باعث متورم شدن باتری شود. باتری‌های در حال استفاده در حال تخریب دائمی هستند، اما به طور معمول این فرآیند یک فرسایش آهسته ذره‌به‌ذره عمر باتری است و برای کسی خطری ایجاد نمی‌کند.

اما دمای بالای خورشید این فرآیند را تسریع می‌کند، که می‌تواند منجر به تجمع سریعتر گازها شود. یک باتری که به طور قابل توجهی متورم شده است، بسیار مستعد انفجار و احتراق است. یکپارچگی باتری چیز ساده ای نیست. احتمال اینکه عمر باتری کمتری نسبت به یک گوشی شعله ور داشته باشید بسیار بیشتر است، اما دانستن بدترین سناریو مهم است.

آن را خیلی سریع خنک نکنید

اگر دستگاه آیفون یا اندروید شما خیلی داغ می شود، ممکن است وسوسه شوید آن را به سرعت در یخچال، فریزر خنک کنید یا حتی آن را در کولر خود بگذارید. به نظر می رسد این یک راه سریع برای حل مشکل گرمای بیش از حد است، اما شما می خواهید از تلاش برای “سرد کردن” سریع گوشی خود اجتناب کنید.

تغییر دمای زیاد از قرار گرفتن در زیر نور خورشید تا خنک شدن سریع می تواند باعث ایجاد تراکم در داخل دستگاه شود. بدیهی است که آب داخل گوشی شما خوب نیست خود دمای سرد نیز می تواند بد باشد.

همانطور که باتری ها دمای گرم را دوست ندارند، آنها نیز به دمای سرد علاقه ندارند. همانطور که در بالا ذکر شد، دمای ایده آل برای الکترونیک 32 درجه فارنهایت تا 95 درجه فارنهایت (0 تا 35 درجه سانتیگراد) است. در حالی که ما در مورد دمای عملکرد تلفن صحبت می کنیم، شایان ذکر است که گرمای شدید چیزی است که باید مراقب آن بود. در دمای بسیار سرد، تلفن شما نامنظم رفتار می کند و باتری به طور موقت عمر باتری را به اشتباه گزارش می دهد. اما با گرم شدن مجدد تا دمای اتاق، تا زمانی که رطوبت داخل دستگاه متراکم نشده باشد، همه چیز باید خوب باشد.

هنگامی که با یک تلفن بیش از حد گرم شده است که برای مدت طولانی زیر نور خورشید قرار گرفته است، بهترین اقدام این است که به سادگی آن را خاموش کنید و آن را به سایه یا مکانی خنک‌تر مانند پیشخوان خانه خود منتقل کنید. اجازه دهید گوشی به آرامی روی یک سطح خنک  شود. عجله نکنید وگرنه مشکل گرمای بیش از حد را با مشکل دیگری جایگزین خواهید کرد.

در حالی که احتمالاً خوب است که تلفن خود را برای چند دقیقه زیر نور خورشید بگذارید، نباید اجازه دهید برای مدت طولانی در آفتاب بپزد. گرما به طور کلی برای لوازم الکترونیکی عالی نیست و تلفن های هوشمند نیز تفاوتی ندارند. گوشی خود را در کیفی زیر صندلی خود یا جای دیگری دور از نور خورشید قرار دهید. وقتی به آن نیاز داشته باشید، تلفن درست همانجا خواهد بود و از گرمای شدید نور خورشید که عمر باتری گوشی خود را هدر میدهد، جلوگیری می‌کنید.

یکی دیگر از مجموعه آموزش های ترفند به اتمام رسید. آیا در رابطه با این مقاله در مورد آیا قرار گرفتن گوشی در نور آفتاب خطرناک است؟ سوالی دارید؟ اگر بله، لطفاً در بخش نظرات مقاله به ما اطلاع دهید. تیم متخصص ما به شما کمک می کند تا سوالات خود را بلافاصله حل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا