اخبار تکنولوژی

کدام مشاغل با ظهور هوش مصنوعی از بین می روند

بررسی مشاغلی که هوش مصنوعی می تواند جایگزین آنها شود

ChatGPT از زمان عرضه خود در نوامبر ۲۰۲۲ تاکنون برای نوشتن معرفی‌نامه، نوشتن کتاب کودکان و حتی کمک به دانش‌آموزان برای نوشتن انشا استفاده شده است. در ادامه به صورت دقیق تر به اینکه کدام مشاغل با ظهور هوش مصنوعی از بین میروند میپردازیم.

حتی جالب است بدانید که گوگل متوجه شده اگر با این مدل هوش مصنوعی مصاحبه کند، این ابزار می‌تواند به‌عنوان یک برنامه‌نویس مبتدی استخدام شود. همچنین کارفرمایان آمازون که این محصول هوش مصنوعی OpenAI را آزمایش کرده‌اند، گفته‌اند برای پاسخگویی به سؤالات مرتبط با پشتیبانی مشتریان عملکرد بسیار خوبی داشته است.

طبق گفته آنها، ChatGPT درزمینه ایجاد اسناد آموزشی نیز عالی عمل کرده و توانسته بسیار باقدرت به سؤالات مرتبط با استراتژی‌های شرکت نیز پاسخ دهد.

هوش مصنوعی انشا نوشتن

با بررسی نتایج گوگل در جهت هوش مصنوعی در ایران مشخص میشود که دانش آموز های ما در نوشتن انشا هایشان خیلی از این ابزار کمک گرفته اند. متاسفانه ما به جای کمک گرفتن از هوش مصنوعی برا رسیدن به هدفمان ، از هوش مصنوعی به عنوان راه حل استفاده میکنیم و این میتواند در تحصیل بچه هایمان در آینده مشکل اساسی ایجاد کند.

جاگزین هوش مصنوعی با انسان در شرکت های بزرگ

تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز به‌دنبال بهره‌مندی از توانایی‌های AI و استفاده از آن به‌جای انسان هستند؛ مثلا IBM و BT Group، غول مخابراتی بریتانیا، در خبر تعدیل نیروهای انسانی خود، به‌ جایگزینی انسان با هوش مصنوعی فکر کرده و گفته‌اند در بسیاری از مشاغلی که تعدیل نیرو شده‌اند، دیگر نیروی انسانی استخدام نمی‌شود.

شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : ChatGPT چیست – نحوه عضویت و استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT

چت جی پی تی

 

نابودی 47 درصد مشاغل در سال 2023 به خاطر هوش مصنوعی

با وجود این‌که نتایج یک مطالعه انجام‌شده توسط دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۳ نشان داد که هوش مصنوعی تا ۲۰ سال آینده ۴۷درصد مشاغل انسانی را نابود خواهد کرد، اکنون به‌نظر می‌رسد این پیش‌بینی اشتباه بوده است. انقلاب اقتصادی هوش مصنوعی آینده شوک بزرگی برای جهان خواهد بود.

این احتمال جدی وجود دارد که دهه آینده یک سری تغییرات اجتماعی و اقتصادی مشابه انقلاب صنعتی و ظهور اینترنت را به همراه داشته باشد. بسیاری از نویسندگان، افسران منابع انسانی، وکلا، نویسندگان، هنرمندان، و حتی کدنویسان به طور فزاینده ای با هوش مصنوعی جایگزین می شوند.

در عین حال، کارگران یقه آبی که با دستان خود کار می کنند، از امنیت شغلی برخوردار خواهند شد. خدمات آنها را نمی توان با فناوری جایگزین کرد. متأسفانه برای موجی از جوانان، توصیه رسانه ها برای “یادگیری کدنویسی” ممکن است مانند سرمایه گذاری در ماشین تحریر باشد.

پیشرفت هوش مصنوعی چقدر میتواند خطناک باشد؟

هوش مصنوعی با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت است. اعلامیه‌های اخیر برنامه‌هایی که می‌توانند مکالمه انسان را تقلید کنند، صدای ما را کپی کنند، مقالات تحقیقاتی بنویسند، و تصاویر زیبایی را ترسیم کنند، تنها بخش کوچکی از انقلاب هوش مصنوعی آینده است.

تغییرات آتی در زندگی روزمره به زودی قابل توجه خواهد بود، مشاغل با ظهور هوش مصنوعی از جمله محبوبیت بازی های ویدئویی، موسیقی، هنر و حتی فیلم های تولید شده توسط هوش مصنوعی. یک توصیف کوتاه و یک کلیک ماوس می تواند رمان جدیدی از جان اشتاین بک یا یک رساله اقتصادی از توماس سول را بیرون بیاورد.

تعداد زیادی از مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند تقریباً یک شبه تغییر خواهند کرد. پیشرفت‌های سریع در این فناوری جدید، همان افرادی را که در دوران کووید رونق داشتند، به‌ویژه افرادی که در «اقتصاد دانش» کار می‌کنند و اغلب می‌توانند وظایف خود را از طریق لپ‌تاپ‌های خود در خانه انجام دهند، ویران خواهد کرد.

آیا هوش مصنوعی جاکزین انسان است یا کمک کننده؟

پیشرفت‌های هوش مصنوعی طی یک تا پنج سال آینده از بیشتر کارهایی که انسان می‌تواند روی صفحه‌کلید وارد کند، پیشی خواهد گرفت. بیشتر مطالب موجود در وب توسط چت بات ها نوشته می شود. اینفلوئنسرهای هوش مصنوعی وجود خواهند داشت. کد در کسری از زمانی که انسان برای تولید آن نیاز دارد نوشته می شود. هنرمندان گرافیست بیشتر کسب و کار خود را به تولیدکنندگان هنر از دست خواهند داد. ChatGPT در حال حاضر به کدنویس ها از طریق کدهای اولیه کمک می کند، که اغلب نیاز به پالایش دارند. سرویس چت همچنین می تواند به جایگزینی بسیاری از هوشمندی های مورد نیاز برای ساخت یک وب سایت کمک کند. قبلاً یک آزمون MBA و آزمون های حقوق را گذرانده است.

برخی از مشاغل یقه سفید با پیشرفت هوش مصنوعی بهتر از سایرین عمل خواهند کرد. کسانی که پیشگام تکنیک های جدید هستند یا در صدر رشته های خود هستند، همچنان می توانند دستمزد قابل احترامی دریافت کنند. در عین حال، کارگرانی که شغلشان به عنصری از شخصیت و روابط چهره به چهره متکی است، احتمالاً طوفان را پشت سر خواهند گذاشت. آیا ترجیح می دهید یک انسان واقعی به شما در مورد مسائل حقوقی، امور مالی و تصمیمات مراقبت های بهداشتی شما مشاوره دهد – یا یک ماشین؟ با این حال، تغییر به سمت یک دنیای خلاق تقریباً بدون نیروی کار ممکن است مشاغل یقه سفید را در سراسر جهان کمتر و دورتر کند.

مشاغلی که هوش مصنوعی نابود میکند

واقعا میتوانیم هوش مصنوی را یک انقلاب علمی بدانیم؟

 در ادامه مقاله کدام مشاغل با ظهور هوش مصنوعی از بین می روند زلزله اقتصادی آینده چیزی شبیه یک انقلاب صنعتی معکوس خواهد بود. حرفه‌هایی که به دانش عملی نیاز دارند، امنیت بسیار بیشتری نسبت به «شغل‌های اقتصاد دانش» که می‌توانند با الگوریتم‌ها جایگزین شوند، فراهم می‌کنند. هوش مصنوعی نمی تواند خانه بسازد، مشکل لوله کشی را برطرف کند، موهای شما را کوتاه کند، یا چراغ هایی را در یک فضای عمومی نصب کند. هوش مصنوعی می‌تواند با ابزارها و تکنیک‌های جدید زندگی کارگران یقه آبی را آسان‌تر کند، اما اصول اولیه ساخت‌وساز، کارهای کاربردی و ماشین‌کاری پیچیده یکسان خواهند ماند.

ما در حال ورود به دنیایی هستیم که دانش عمومی بیشتر توسط ماشین‌ها شناخته می‌شود و دانش عملی هنوز به دست انسان اجرا می‌شود. پیامدهای اجتماعی فوق‌العاده‌ای برای از دست دادن میلیون‌ها شغل در حال حاضر با درآمد خوب وجود دارد. بسیاری از افرادی که زمان و حرفه خود را در یک حرفه خاص سرمایه گذاری کرده اند دچار بحران هویت جمعی می شوند. نرخ فزاینده تغییرات اجتماعی و پیشرفت تکنولوژی ممکن است به معنای تغییرات جدی از سال به سال باشد.

از قضا، پیشرفت های عظیم در زمینه STEM نیز ممکن است خنثی کننده آن باشد. در آینده ای قابل پیش بینی نیاز به مهندسان و دانشگاهیان وجود خواهد داشت. با این حال، بسیاری از مسیرهای شغلی مرتبط با برنامه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی ممکن است به دلیل هوش مصنوعی به طور جدی کاهش یابد. ارزش این رشته‌ها بیشتر از مدرک‌های علوم اجتماعی بود، اما این با تمجید کم‌رنگی افتضاح است.

در ادامه به لیستی خواهیم پرداخت که پاسخ سوال اولیه ما یعنی هوش مصنوعی چه مشاغلی را می‌تواند نابود کند را می دهد.

کدام مشاغل با ظهور هوش مصنوعی از بین می روند

 1. مشاغل مرتبط با فناوری (کدنویسی، برنامه‌نویسی) : کدنویسی و برنامه نویسی کامپیوتر جزوه کاربردی برای استفاده اما ممکن است در آینده ChatGPT و سایر ابزارهای AI این شغل‌ها را از انسان انجام دهند. به گفته مادگاوکار، پژوهشگر ارشد در مؤسسه پژوهشی بروکینگز، پروژه‌های مرتبط با فناوری مانند توسعه‌دهنده نرم‌افزار، توسعه‌دهنده وب، برنامه‌نویس کامپیوتر، کدنویس و مهندسی در برابر فناوری‌های هوش مصنوعی آسیب‌پذیر هستند و هوش مصنوعی می‌تواند این کارها را از انسان دریافت کند. زیرا این تکنولوژی و ChatGPT در محاسبه اعداد دقیق هستند.
 2. ورود و پردازش داده ها : هوش مصنوعی می تواند کارهای تکراری مانند ورود داده ها، پردازش داده ها و تجزیه و تحلیل داده ها را خودکار کند و نیاز به مداخله دستی را کاهش دهد.
 3. مشاغل رسانه‌ای (تبلیغات، تولید محتوا) : به اعتقاد مادگاوکار، مشاغل مربوط به حوزه رسانه نیز می‌توانند تأثیر ChatGPT و سایر مدل‌های مصنوعی مشابه گیرنده را داشته باشند. زیرا AI از خواندن، نوشتن و فهم داده‌های متن‌محور به‌خوبی برمی‌آید. انتظار می‌رود فناوری‌های هوش مصنوعی در آینده اطلاعات و داده‌های زبان‌محور را خوب تحلیل و تفسیر کنند. به نظر پال کروگمن، اقتصاددان در نیویورک تایمز، ChatGPT می‌تواند کارهایی مانند گزارش‌نویسی و نویسندگی را بهتر از انسان انجام دهد.
 4. پشتیبانی مشتری : چت ربات ها و دستیاران مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی به طور فزاینده ای برای رسیدگی به سوالات مشتری و ارائه پشتیبانی اولیه مورد استفاده قرار می گیرند و به طور بالقوه نیاز به برخی از نمایندگان خدمات مشتری را کاهش می دهند.
 5. حمل و نقل و تحویل : وسایل نقلیه خودران و پهپادهای مجهز به فناوری هوش مصنوعی این پتانسیل را دارند که جایگزین مشاغل خاصی در حمل و نقل و تحویل شوند، مانند رانندگان کامیون و رانندگان تحویل کالا.
 6. کارگران خط تولید و مونتاژ : روبات‌های مجهز به هوش مصنوعی و سیستم‌های اتوماسیون می‌توانند وظایفی را در خطوط تولید و مونتاژ انجام دهند و نیاز به کار دستی را کاهش دهند.
 7. وظایف اداری روتین : هوش مصنوعی می‌تواند وظایف اداری معمولی مانند زمان‌بندی، پردازش اسناد و فیلتر کردن ایمیل را خودکار کند که به طور بالقوه بر نقش‌هایی مانند دستیاران اداری تأثیر می‌گذارد.
 8. صندوق‌های خرده‌فروشی و سوپرمارکت : ظهور سیستم‌های پرداخت خودکار، مانند ماشین‌های تسویه‌حساب خودکار، می‌تواند نیاز به صندوق‌دارهای انسانی را در محیط‌های خرده‌فروشی کاهش دهد.
 9. تجزیه و تحلیل مالی و ورود داده ها : الگوریتم های هوش مصنوعی می توانند مقادیر زیادی از داده های مالی را پردازش کنند و به طور بالقوه بر نقش های مرتبط با تجزیه و تحلیل مالی، ورود داده ها و حسابداری تأثیر بگذارند.
 10. تشخیص پزشکی : سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند تصاویر پزشکی و داده‌های بیمار را تجزیه و تحلیل کنند تا به تشخیص کمک کنند، که به طور بالقوه بر نقش‌هایی مانند رادیولوژیست‌ها و آسیب‌شناسان تأثیر می‌گذارد.
 11. تحقیقات حقوقی : ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند تحقیقات حقوقی و تجزیه و تحلیل اسناد را ساده‌تر کنند و به طور بالقوه بر نقش‌های تحقیقات حقوقی و بررسی اسناد تأثیر بگذارند.
شاید این مقاله نیز برای شما کاربردی باشد : لیست بهترین وب سایت های هوش مصنوعی که امروز باید امتحان کنید!

توجه به این نکته مهم است که در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند وظایف خاصی را در این نقش‌های شغلی خودکار کند، به احتمال زیاد به جای جایگزینی کامل انسان‌ها در بیشتر موارد، توانایی‌های انسان را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، پیشرفت‌های هوش مصنوعی فرصت‌های شغلی جدیدی را در زمینه‌هایی مانند توسعه هوش مصنوعی، مهندسی یادگیری ماشین و علم داده ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از مجموعه اخبار تکنولوژی به اتمام رسید. آیا در رابطه با این مقاله در مورد هوش مصنوعی چه مشاغل با ظهور هوش مصنوعی از بین میروند سوالی دارید؟ اگر بله، لطفاً در بخش نظرات مقاله به ما اطلاع دهید. تیم متخصص ما به شما کمک می کند تا سوالات خود را بلافاصله حل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

هاست وردپرس هاست وردپرس

سعید زارعین

سعید هستم 27 ساله، یک عدد تولید محتوا(ئر) خلاق :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا